Genel

Bölgeye kötü sonuçları nedeniyle askeri müdahaleye karşıyız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; tüm bölgeye oldukça kötü sonuçlarından dolayı Suriye’ye yönelik herhangi bir askeri müdahaleye kesinlikle karşı olduklarını belirterek, Rusya’nın bu bağlamda tutumunu değiştirmeyeceğini vurguladı.

Moskova’da bugün düzenlediği basın toplantısında Lavrov; Suriye’de devlet yanlılarına karşı düzenlenen dehşet verici tenkil, öldürme ve terör eylemlerinin terör grupları tarafından düzenlendiğine ilişkin ellerinde Rus uzmanlar ve gazetecilerden kesin ve belgeli bilgilerin bulunduğunu açıkladı.

Lavrov; bir kısım Arap ülkelerin Suriye’deki teröristleri silahlandırma çalışmalarından gururla söz ettiklerine işaret ederken; Suriye muhalefetinin silahlandırılması, silahları kimin temin edip gönderdiği, silahlı grupların kimler tarafından yönetildikleri ve nerde bulundukları konusunda ellerinde yeterli ve kanıtlı bilgilerin bulunduğuna vurgu yaptı.

Avrupalı istihbarat cihazları ve NATO’nun da terör elebaşlarının Suriye’ye komşu ülkelerde bulundukları yerlere ilişkin bilgilere sahip olduklarını belirten Lavrov; bu terör gruplarının desteklenmeleri için bir çok Arap ülkesinde ülkede yardım fonlarının teşkil edildiğini söyledi.

Lavrov; Homs kırsalının Huvla bölgesi ve İdlib kırsalının Kbeyr bölgesinin yanında başka bölgelerde işlenen cinayetler ve gerçekleştirilen terör patlamalarının dış tarafların örtü teşkil ettikleri tırmandırma sonucunda geldiğine dikkat çekti.

Arap Liginin Suriyeli özel ve resmi uydu kanallarının yayınlarını durdurma kararı konusunda Lavrov; bunun düşünce ve basın özgürlüğü ilkeleriyle tamamen çeliştiğine dikkat çekti.

Suriye’de çirkef cinayetler işlemelerine ilaveten fitne ve gerginliği körüklemeleri için radikal güçler ve kiralık kişileri seferber eden, bunlara silah, finans ve eğitim sağlayan dış tarafların bulunduklarına vurgu yapan Lavrov; İngiliz bir gazetecinin, Suriye’deki silahlıların kendisini öldürmek ve bu eylemden Suriye hükümetini sorumlu tutmaya çalıştıklarını belirttiğine işaret etti.

Lavrov; Suriye’de barışçıl çözüm sağlamak için Annan planından başka alternatif bulunmadığını ifade ederken; bu planı sabote etme ve kendilerine has ajandalar uygulama peşinde olan tarafların varlığına dikkat çekti. Suriye’nin Annan planının bir çok maddesini yerine getirdiğini ve bu planın başarılı olmasında ciddi olduğunu belirten Lavrov; fakat bir kısım tarafların Annan planını baltalamaya çalıştıklarını ve terörü desteklediklerini söyledi.

Suriye’de barışçıl bir çözüm için İran, Irak ve önemli olan başka ülkelerin de katılacağı uluslararası bir konferanssın düzenlenmesine çağrı yapan Lavrov; konferansın şeffaf ve dürüst olmasına ilaveten çözüm temelinde uzlaşma sağlamak amacıyla tüm taraf ve ortaklarla iletişimde olduklarını ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; ülkesinin tutumlarını değiştirmek istemediğini, Annan planının altı maddesiyle tam olarak uygulanmasını istediğini belirtti. Lavrov; düzenlenmesine çağrı yaptıkları uluslararası konferansın Annan planına destek amacı taşıdığını açıkladı.

Kendilerini Suriye dostları olarak adlandıran ve bu adlandırma altında konferanslar düzenleyen tarafların Suriye’nin dostları olmadığını belirten Lavrov; bu tarafların sadece Suriyeli muhalif grupların dostları olduğunu ifade etti.

Lavrov; basının Suriye’de şiddet ve terörün tırmanmasında değil de, barışçıl bir çözümün sağlanmasında önemli bir rol oynaması gereğine işaret etti.

Herkesin bu süreç içinde duyarlı ve sorumlu bir tutum takınması önemine işaret eden Lavrov; bir sözün bile söndürülmesi mümkün olmayan yangınlara yol açabileceğine işaret etti.

Lavrov; Suriye’de krizin çözümünde her olumlu sonuçlar sağlandığında bir kısım ülkelerin Suriye’ye yönelik askeri müdahale koşulları yaratma çabalarında bulunduklarını, güvenlik konseyinde baskı ve dayatmalarda bulunmak için Annan planına zaman belirlemek istediklerini söyledi.

Silahlı muhalefetin Annan planının şiddete son vermeyi öngören bendine kesinlikle bağlı kalmadığını belirten Lavrov; Suriye Arap ordusunun kentlerden çekilmeleriyle silahlı grupların derhal bu kentlere yayılarak orduya ve vatandaşlara saldırdıklarına dikkat çekti.

Lavrov; bir kısım medya kanallarının kamuoyunun beynine ‘Annan planının uygulanmadığı’ haberlerini empoze etmeye çalıştıklarına işaret ederek; taraf tutması ve provokasyonda bulunması nedeniyle Cezire Kanalından bir çok çalışanın istifa ettiğine işaret etti.

Bölgesel bir kısım medya kanallarının Suriye’deki silahlı teröristlerin çirkef eylemlerini kahramanlık yada devrimcilik olarak nitelendirdiklerine dikkat çeken Lavrov; uluslararası bir kısım taraflı kanalların da bu bölgesel kanallara dayanarak haber ve yorumlarda bunduklarını ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; yabancı güç ve tarafların Suriye hükümetine hiç bir ajanda yada planı dayatmamaları gereğine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı