Genel

Brezilya hükümeti 6 maddelik reform paketini hayata geçireceğini açıkladı

Brezilya’da daha iyi eğitim ve sağlık hizmeti ile yolsuzluğa karşı iki haftadır devam eden gösteriler sonuç verdi. Hükümet 1988′den bu yana en radikal 6 maddelik reform paketini hayata geçireceğini açıkladı.

Brezilya’da iki haftadır yüz binlerce kişinin düzenlediği protesto gösterileri sonrası Devlet Başkanı Dilma Rousseff, göstericilerin sesine kulak verdi ve radikal bir reform paketi hazırladı.

Seçimlere 18 ay kala hazırladığı reform paketini referanduma götürmeye hazırlanan Rousseff, halkın eğitim, sağlık ve toplu taşıma ile ilgili taleplerini karşılamak için 23 milyar dolarlık ek bir bütçe hazırladı.

Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in reform paketinde öne çıkan başlıca maddeler şunlar:
On yıllardır ertelenen siyasi reformları hayata geçirmek için bir referandum düzenlenecek. Ağustos ayında yapılması planlanan referandumla yolsuzluğun önüne geçilmesi ve Meclis çalışmalarının daha şeffaf hale getirilmesi amaçlanıyor.
Enflasyonu düşürmek için belediye başkanları, valiler ve eyalet yöneticilerinin harcamaları yasayla sıkı kontrol altına alınacak.
Ülkenin yoksul kalmış bölgelerinde çalışmak istemeyen yerli doktorların yerine, özellikle ekonomik krizin yaşandığı İspanya ve Portekiz’den sağlık çalışanı getirmek.
Yeni vergi reformundan elde edilecek gelirle toplu taşıma hizmetlerine yatırım yapılacak ve daha iyi hizmet vermeleri sağlanacak. Hükümet şimdiye kadar sadece otomotiv sektörünü destekliyordu.
Yeni keşfedilen petrol yataklarından elde edilecek gelirin eğitim sistemine aktarılması sağlanacak.
Yeni bir yasal düzenleme yolsuzluğu “ağır suç” kapsamına alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu