GenelSuriye Dostları

Brezilya, Suriye’ye her türlü yardımı sunmaya hazırdır

Brezilya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Roy Nunes Pinto Nogueira, ülkesinin Suriye’nin içişlerine yönelik herhangi bir müdahaleyi reddettiğini belirterek yaşanan krizin aşılması amacıyla Suriyeliler arasında diyalogu pekiştirme önemini vurguladı.

Suriye’nin Brezilya Büyükelçisi Muhammed Haddur’u kabul eden Nogueria, Brezilya hükümetinin Suriye’nin maruz kaldığı saldırının ağırlığının farkında olduğunu ve hazırlanan senaryoların hedeflerini anladığını söyledi.

Brezilya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri, özellikle Suriye’de gerçekleşen ve olumlu girişimler taşıyan reformlarla birlikte şiddet eylemlerinin durdurulmasının bir gereklilik teşkil ettiği görüşünde olduğunu söyleyerek Suriye halkının anayasayı oylamasının halkın umutlarını gerçekleştirme yönünde önemli bir adım oluşturduğunu kaydetti.

Diğer yandan Büyükelçi Haddur, Suriye hükümetinin ülkenin istikrar ve güvenliğini bozan silahlı terör gruplarını takip etmek ve kontrol altına almak amacıyla yoğun çaba harcadığına değinerek Suriye’nin krizi halkının bilinciyle aşacağını, Suriye’nin yönetimi ve halkıyla Brezilya’nın dostluğuyla övündüğünü vurguladı.

Bu arada iki taraf, iki ülke arasındaki ilişkiler ve Ortadoğu Bölgesindeki gelişmeleri ele aldı.

Brezilya Parlamentosu İlişkiler ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Milletvekili Manuela Davila ise Büyükelçi Haddur ile yaptığı görüşmede, Suriye arenasındaki gelişmeleri ilgiyle izlediğini söyledi.

Suriye’nin tanık olduğu terör, katliam ve yıldırma eylemlerinin istikrar ve güvenliğini sarsmayı hedeflediğini ve bu eylemlerin Suriye’nin siyasi ve ekonomik reform ihtiyacını aşan kirli dış planlara hizmet ettiğini dile getiren Davila, Brezilya Dışişleri Bakanlığıyla hükümetinin Suriye’ye krizden çıkma yönünde sunabileceği tüm yardımları inceleyeceğini bildirdi.

Milletvekili Davila ayrıca, Suriye ve Brezilya arasında parlamenter ilişkileri geliştirme ve temasları sürdürme öneminin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı