Genel

Brezilya, Suriye’ye uluslararası izinsiz her tür girişime karşıdır

Brezilya Dışişleri Bakanı, Suriye’de durumun askerileştirilmesine karşı olduklarını belirterek, uluslararası izin olmadan bu ülkeye karşı bir girişin doğru olmadığını söyledi.

Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio de Aguiar Patriota Ortadoğu’daki son gerginliklerle ilgili düşüncelerini dile getirirken, Suriye’de durumun askerileştirilmemesi ve Arap Birliği’nin görüşmelerin lideri konumunda olması gerektiği tezini savundu.

Patriota bu hususta “Askeri müdahale için önce BM Güvenlik Konseyi’nin bu konuda izin çıkarması lazım. Halihazırda bu teşkilatta Suriye’yle ilgili yoğun bir ikiye bölünme var. Zira askeri bir müdahalenin nelere mal olacağı bilinmiyor” şeklinde konuştu.

Bu bağlamda Brezilya basımı Oglobo gazetesi de şöyle yazdı: “Suriye’de şiddet girişimleri denen duruma son verilmesi için verilen uluslararası mesajlara rağmen bu ülkenin durumu olduğu gibi devam ediyor. Bu da, bu kez Rusya’yla Türkiye arasında yeni bir diplomatik mücadele cephesi açılmasına sebep olmuştur.”

Brezilyalı bu gazete ayrıca, Ankara’nın kendi ihracat güzergahını değiştirip, Suriye yerine Irak güzergahını kullanmayı düşündüğünü kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı