Genel

BRICS: Suriye’deki olayların askeri çözümü yoktur

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS Grubu ülkelerinin liderleri, Suriye’de yaşanan krizin askeri bir çözümü bulunmadığını yineleyerek el Kaide terör örgütü ve ona bağlı terör gruplarının Suriye’deki terör faaliyetlerine son verilmesi gerektiğini vurguladılar.

Dün Brezilya’nın Fortaleza kentinde düzenlenen BRICS Grubu zirvesinin ardından yayınlanan beyanda; terörün her türünü kınayan BRICS Grubu Liderleri, Suriye’de bulunan terörün tehlikelerinden dolayı büyük kaygı duyduklarını belirttiler.

Suriye’deki bütün taraflara el Kaide terör örgütü ve ona bağlı terör gruplarının faaliyetlerine son verilmesi ile ilgili çaba harcama çağrısı içeren beyanda; Suriye’nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Anlaşmasına katılmasının memnuniyet verici bir gelişme olduğunun altı çizildi.

Suriye’de yaşanan krizin temel ve tek çözümünün ulusal diyalog olduğu vurgulanan beyanda; Suriyelilerin öncülüğünde ilerleyen kapsamlı siyasi çözüm sürecinin barış ve sivillerin fiili olarak korunmasına hizmet edeceğine dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu