GenelSuriye Dostları

Bugün ABD her zamanki halinden daha güçsüz durumdadır

İran’ın önemli isimlerinden Ali Ekber Velayati İran ve ABD arasında direkt yapıldığı iddia edilen görüşme haberlerini yalanladı. Ali Ekber Velayeti bugün yaptığı konuşmada “Ne Umman’da ne de başka bir ülkede Amerikalılar ile görüşme yapmadığını söyledi.

İranlı yetkili ABD’nin “politikalarında kesinlikle bir yenilik yapması gerektiğini” söylereyek, “Nükleer mesele bizim stratejik meselemizdir. İran İslam Cumhuriyeti hiç bir zaman barışçıl nükleer enerjisinden vaz geçmeyecektir” dedi.

Velayeti, ulusal bir konu olduğununun altını çizdiği nükleer enerjisi meselesi konusunda ABD’yi uyararak ABD ve müttefiklerinin nükleer enerji konusunda tekelleşmeye çalıştıklarını ve bunu 3. Dünya ülkelerine karşı bir avantaj olarak kullanacaklarını söyledi.

Velayeti konuşmasında ABD’nin bölgedeki deneyimlerinden sonra artık İran’ı işgal etmeye çalışamayacağını da sözlerine ekledi. Velayeti, “Bugün ABD, Irak ve Afganistan’a saldırdığı zamanki halinden daha güçsüz durumda. İran ise Irak ve Afganistan’dan çok daha güçlü.” şeklinde konuştu. İki ülkede de önemli kayıplar veren ABD’nin İran’a saldırmayacak kadar akıllı olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi.

ABD ve İsrail İran’ın nükleer programının silah üretimini de içerdiğini iddia ederken, İran nükleer programı sadece barışçıl amaçlarla ve enerji üretmek için kullandığını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı