• Lieberman: kimse zorla Hamas’ı yok edemez
  19 Kas 2018 15:58 Lieberman: kimse zorla Hamas’ı yok edemez

  Siyonist rejimin istifa eden savaş bakanı Avigdor Lieberman, askeri güce tevessülle Gazze Şeridinde Hamas’ı yok edemeyeceklerini belirtti.

  Filistin enformasyon sitesinin bildirdiğine göre Pazar günü Siyonist İsrail kanal 12 televizyonuna konuşan Liberman, İsrail rejiminin savaşla Hamas’ı yok edemediği dolayısıyla Hamas’ı yok etmek için başka yollar peşinde olduğunu bildirdi.

  Kendisinin Gazze karşıtı siyasetlerinin diğer Siyonist yetkililerin eleştirisini beraberinde getirdiğine değinen Lieberman, İsrail’in ilk başta Gazze’ye yönelik ambargoyu hafifletip ardından Gazze sakinleriyle doğrudan diyalogla Hamas’ı silmeye çalıştığını söyledi.

  Lieberman, geçen Çarşamba günü Direniş gruplarının füze saldırıları sonucu İsrail rejiminin ateşkesi kabul etmek zorunda kalması ardından söz konusu ateşkesi İsrail’in teslim olması niteleyerek, siyonist rejim savaş bakanlığı görevinden istifa ettiğini bildirdi.

  Filistin’li direniş grupları geçen hafta Siyonistlerin Gazze’ye yaptığı saldırılara misilleme olarak işgal topraklarında siyonistlerin mevzilerini 500 füze ve roketle hedef aldı.

  ****************************************************************************************************
 • Arabistan Lübnan’a olağanüstü büyükelçi atadı
  19 Kas 2018 15:55 Arabistan Lübnan’a olağanüstü büyükelçi atadı

  Suudi Arabistan, Lübnan’da diplomatik faaliyetler düzeyini arttırmak için Velid el’Buhari’yi ‘olağanüstü büyükelçi’ olarak atadı.

  İRNA’nın haberine göre, el’Buhari, dün Arabistan kralından güven mektubunu alırken, kralın temsilcisi olarak yemin etti.

  Arabistan geçen yıl sonunda aradan bir süre geçmesinin ardından Velid el’Yakub’u Lübnan’a büyükelçi olarak atamış ama üç ay sonra hiç bir gerekçe göstermeden onu görevden almıştı. Lübnan’a ‘olağanüstü büyükelçi’ olarak atanan Velid el’Buhari, Lübnan’da daha önce maslahatgüzarı olarak görev yapıyordu.

  El’Buhari, Lübnan başbakanı Saad Hariri’nin geçen yıl Arabistan’da alıkonulmasıyla Arabistan’ın Lübnan’da çehresinin bozulmasından geçen sürede bunu gidermek için yoğun medya çalışmalarıyla biliniyor.

  El’Buhari’nin Arabistan’ın Lübnan’da güvenlik ve istikrar istediğine dair göstermelik ve medyadik çalışmalarının onun Lübnan’a büyükelçi olarak atanmasında etkili olduğu düşünülüyor.

  Bilindiği gibi Lübnan başbakanı geçen yıl Arabistan’a ziyaret gerçekleştirmiş ve Arabistan’dayken Suudi rejiminin baskısı sonucu istifa ettiğini duyurmuştu. Ama Lübnan devleti ve Fransa’nın işin üzerine gitmesinin ardından Hariri Beyrut’a dönebilmiş ve istifasını geri çekmişti.

  Bir çoğuna göre, Suudi Arabistan’ın bu hareketi Lübnan halkının bir bölümünü Hizbullah’a karşı teşvik etmek ve gruba hükümetten çekilmek için baskı yapmak için gerçekleşti.

  ****************************************************************************************************
 • Netanyahu savaş bakanlığını uhdesine aldı
  19 Kas 2018 15:26 Netanyahu savaş bakanlığını uhdesine aldı

  Terör rejimi İsrail başbakanı Gazze Şeridi’nde direnişçilerle ateşkesi kabul etmek zorunda kalmasına tepki göstererek istifa eden savaş bakanı Liberman’dan boşalan görevi uhdesine aldı.

  Netanyahu, siyonist İsrail rejiminin koalisyon hükümetini oluşturan partilerle görüştükten sonra bakanlar kurulunda yaptığı açıklamada, koalisyon ortaklarının bu hükümeti feshetmemesini istediklerini belirterek bundan dolayı da savaş bakanlığının sorumluluğunu kendisinin üstlendiğini söyledi.

  Bu arada ırkçı rejim maliye bakanı Moshe Kahlon, sözkonusu bakanlar kurulunda hiç bir sonucun alınmadığını söyledi.

  İsrail’de geçen hafta terör rejimi İsrail ordusunun Gazze’ye saldırısına direnişçilerin 500’den fazla füzeyle karşılık vermesi ırkçı rejimin ateşkesi kabul etmesine neden olmuş ve bu durum hükümeti dağılma eşiğine getirmişti. İsrail savaş bakanı istifa etmiş ve erken seçime gidilmesini istemişti.

  Öte yandan Netanyahu, liderliğini yürüttüğü koalisyon hükümetindeki anlaşmazlık nedeniyle gündeme gelen erken seçimin gereksiz ve yanlış olduğunu söyledi.
  Haftalık olağan kabine toplantısı öncesi konuşan Netenyahu, “Güvenliğimiz için hassas bir dönemde seçime gitmek gereksiz ve yanlış. Hepimiz 1992’de ve 1999’da neler olduğunu hatırlıyoruz. ‘Oslo ve İntifada’ felaketlerini yaşadık. Aynı hataların tekrarlanmaması için elimizden gelen tüm gayreti göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

  ****************************************************************************************************
 • ŞABAK eski başkanı, İsrail’in Gazze’de yenilgisini itiraf etti
  19 Kas 2018 15:21 ŞABAK eski başkanı, İsrail’in Gazze’de yenilgisini itiraf etti

  Siyonist rejim İsrail’in İç Güvenlik ve İstihbarat Örgütü (ŞABAK) eski Başkanı Yoram Cohen, İsrail’in durumun çetrefilliğine dikkat çekerek, işgal rejiminin Filistin İslami Direniş Hareketi güçlerine karşı koyamayacak kadar zayıf olduğunu kaydetti.

  İsrail rejiminin Gazze’ye son saldırıları ve direniş güçlerinin füzeli yanıtının üzerinden bir hafta geçerken, Siyonistler hala olayın etkileri ve sonuçlarıyla uğraşmaya devam ediyor ve Tel-Aviv yetkilileri Filistin İslami Direniş Hareketi karşısında aciz kalmakla suçluyorlar.

  ŞABAK eski başkanı Cohen bu bağlamda yaptığı açıklamada, İsrail’in HAMAS’a daha ağır darbe vurması gerektiğine işaretle, işgal rejiminin HAMAS’tan korktuğu için bunu yapamadığını kaydetti.

  ŞABAK eksi başkanı ayrıca, İsrail’in son Gazze savaşındaki yenilgisinin yanlış bir operasyondan kaynaklandığını, bu nedenle bedelini de ödediğini söyledi.

  Direniş güçleri, işgal rejiminin geçtiğimiz hafta Gazze’ye düzenlediği saldırılarına yüzlerce füze ile yanıt verdiler

  ****************************************************************************************************
 • Muhammed El Husi: Yemen barışı desteklemek için füze atışı ve İHA’ların uçuşunu durdurdu
  19 Kas 2018 15:18 Muhammed El Husi: Yemen barışı desteklemek için füze atışı ve İHA’ların uçuşunu durdurdu

  Yemen İnkılabı Yüksek Komite başkanı Muhammed Ali El’Husi, Pazar günü yaptığı açıklamada, Yemen’de barışı desteklemek için ve Suudi koalisyonunun her türlü bahanesini ortadan kaldırmak için füze atışı ve İHA’ların uçuşunu durdurduklarını söyledi.

  İran Haber Ajansı’na göre, Yemenli yetkili açıklamasında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Yemen’de barış fırsatı sağlaması yönündeki talebi üzerine Yemen’in füze ve hava saldırılarını durduracağını bildirdi.

  El’Husi, Suudi koalisyonunun Yemen’in altyapısına yönelik saldırılarına karşı füze saldırılarının savunma amaçlı bir önlem olduğunu vurgulayarak, “Eğer koalisyon barış istiyorsa, Yemen askeri operasyonlarını tüm cephelerde durdurmaya hazırdır” dedi.

  Muhammed Ali el-Husi, Yemen’de barış için her türlü işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

  El’husi, Suudi koalisyonunun saldırganlığı ve kuşatmasının sonucu olarak Yemen’in bugün günümüz dünyasında en büyük insani krizi yaşadığını söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • Dera’da ABD ve İsrail füzeleri ele geçirildi
  19 Kas 2018 15:16 Dera’da ABD ve İsrail füzeleri ele geçirildi

  Suriye’nin resmi SANA haber ajansının dün verdiği habere göre, Suriye’nin Dera bölgesinde Amerikan TOW füzesi ve İsrail Lav füzeleri ele geçirildi.

  SANA’nın haberinde, Suriye ordu güçlerinin sözkonusu füzeleri Dera çevresindeki El Yadude’yi temizleme operasyonlarında ele geçirdiği belirtildi.

  Suriye ordusu son günlerde Dera’yı IŞİD teröristlerin işgalinden temizlemeyi başarmıştır.

  Suriye ordu güçleri ayrıca, daha önce de Suriye’nin muhtelif bölgelerinde ABD, İsrail ve batılı ülkeler yapımı silah ve mühimmatların olduğu depolarını ele geçirdiler.

  Bilindiği gibi Suriye krizi 2011 yılından beri ABD, Arabistan, ırkçı İsrail ve müttefiklerinin desteğiyle başlamış bulunuyor.

  Suriye ordusu son zamanlarda İran askeri danışmanlığı ve Rusya’nın desteğiyle, terör örgütü IŞİD’i Suriye’de yenilgiye uğrattı. Bu durum ABD ve diğer terör örgütlerinin destekçisi ülkeleri ve çevreleri rahatsız etti.

  ****************************************************************************************************
 • Donald Trump, Irak ve Afganistan’a gidiyor
  19 Kas 2018 15:13 Donald Trump, Irak ve Afganistan’a gidiyor

  ABD Başkanı Donald Trump Fox News kanalına yaptığı açıklamasında Afganistan ile Irak’ı ziyaret etme niyetinde olduğunu duyurdu.

  Donald Trump, söz konusu ziyaretler kapsamında iki ülkede bulunan ABD’li askerlerle görüşeceğini bildirdi.

  Irak ve Afganistan’a ne zaman gideceğini belirtmeyen Trump, ziyaretine ilişkin herhangi bir detay vermedi.

  Pakistan’ın terör örgütleri karşısında sergilediği tutumlarını şiddetle eleştiren ABD Başkanı, “İslamabad Washington’dan milyarlarca dolar almasına rağmen, terörle mücadelede iyi bir adım atmadı” ifadesini kullandı.

  Trump ilaveten, El Kaide Lideri Usame bin Ladin’in uzun yıllarca Pakistan askeri üssünün yakınlardına bulunduğunu ve Pakistan hükümetinin onunla işbirliği yaptığını ifade etti.

  Trump, Pakistan’ı Usame bin Ladin’i ağırladığı için terörizm destekleyicisi olarak nitelendirdi ve terörizmi destelemeye devam etmesi takdirde daha fazla puan kaybedeceğini açıkladı.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git