• Lübnan Hizbullahından açıklama: ABD en zayıf durumundadır
  21 Oca 2019 15:28 Lübnan Hizbullahından açıklama: ABD en zayıf durumundadır

  Lübnan Hizbullah hareketi yürütme konseyi başkanı Seyyid Haşim Sefiyeddin, Amerika’nın bugün Lübnan’da ve bölgede en zayıf durumda olduğunu ve bütün herkesin bu gerçeği gördüğünü söyledi.

  Hizbullah yetkilisi, Amerika’nın aniden Suriye’den ABD askerlerini çekme kararı almasının da gerçekte Amerika’nın bölgedeki konumunu açık bir şekilde gösterdiğini ve bu kararın, Amerika’nın bölgede en zayıf olduğu manasına geldiğini söyledi.

  Lübnan Hizbullah hareketi yürütme konseyi başkanı, bazı Lübnan ve Arapların, Amerika’nın geçmişte onları yalnız bıraktığını ve gelecekte de aynısını yapacağını bilmeleri gerektiği hatırlatmasında bulundu.

  Seyyid Haşim Sefiyeddin, Amerika’nın direniş aleyhinde seminerler ve konferanslar düzenlemesinin yeni bir şey olmadığını ama ABD ve ırkçı İsrail’in kesinlikle direnişe geri adım attıramayacağını zira direnişin kendi yolunu sürdürdüğünü söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • Haşdi Şabi mücahidleri siyonist işgal rejimini sert bir dille uyardı
  21 Oca 2019 15:27 Haşdi Şabi mücahidleri siyonist işgal rejimini sert bir dille uyardı

  Haşdi Şabi, işgal rejimi İsrail’i Irak topraklarında bu güçlerin mevzilerine yönelik her türlü olası saldırısı konusunda uyardı.

  İsmi açıklanmayan bir Haşi Şabi komutanı, İsrail basının Haşdi Şabi mevzilerine yönelik saldırı haberlerini yayınlayarak, Irak hükümetini test etmek istediğini belirtti.

  Haşdi Şabi komutanı işgal rejimi İsrail’e hitaben, Siyonist rejimin ateşle oynamaması tavsiyesinde bulunarak, Lübnan’ın güneyinde önceden hazırlanmış binlerce füzenin konuşlu bulunduğunu kaydetti.

  Bundan önce de Irak Başbakanı Adil Abdul-Mehdi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Bağdat’ta yaptığı ziyarette, işgal rejimini Haşdi Şabi’nin mevzilerine yönelik her türlü saldırı konusunda uyarmıştı.

  ****************************************************************************************************
 • ABD’den ümidlerini kesen Suriyeli kürtler, Şam yönetimi ile bir araya gelecek
  21 Oca 2019 15:25 ABD’den ümidlerini kesen Suriyeli kürtler, Şam yönetimi ile bir araya gelecek

  Suriye demokratik konseyi PYD başkanlık divanı üyesi Sihanuk Dibo, El-Hayat gazetesine verdiği demeçte, ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekilme kararı muhtemelen hayata geçeceğini belirtti.

  Dibo, Suriye’deki taraflar güvenli bölge oluşturma konusunda anlaşmaya varırsa Amerika’nın geri çekilmesi gerçekleşeceğini ifade etti.

  Dibo, Moskova ve Washington Suriye hakimiyetine karşı hareket etmek isteyen Ankara’nın aksine bu konuda hiç bir kesin görüş beyan etmediklerini de kaydetti.

  Bu arada El-Hayat gazetesi, Suriyeli Kürtlerin önümüzdeki günlerde Şam’da Rusya’nın gözetiminde Suriye yönetimi ile müzakere edeceklerini duyurdu.

  ****************************************************************************************************
 • İşgal subayının açıklaması Abbas çetelerinin Filistin davasına olan ihanetini gözler önüne seriyor
  21 Oca 2019 15:24 İşgal subayının açıklaması Abbas çetelerinin Filistin davasına olan ihanetini gözler önüne seriyor

  İşgal rejimi askeri istihbaratında görevli eski bir subay, Filistin Yönetimi’nin İsrail ile işbirliğinin devam etmesi gerektiğini çok iyi bildiğini açıkladı.

  Emekli işgal subayı, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın işgal güçlerinin Batı Yaka kent merkezlerine baskın düzenlemesinin kendi çıkarına olduğunu bildiğini söyledi.

  İsrailli eski subay Yoni Ben-Menachem’in belirttiğine göre taraflar son Ramallah eylemlerini gerçekleştirenlerin yakalanmaları için işgal ordusunun Batı Yaka kentlerindeki operasyonlarının devam etmesi konusunda anlaştı.

  Ben-Menachem, işgal rejimi ve Filistin Yönetimi arasındaki güvenlik koordinasyonunun zor zamanlarda kendini ispat ettiğini ifade etti.

  Konuyla ilgili makalesinde işgal güçlerinin son günlerde özellikle Ramallah’ta operasyonlarını yoğunlaştırdığını belirten Ben-Menachem, işgal ordusuna ve Yahudi yerleşimcilere yönelik eylem gerçekleştiren silahlı hücrenin üyelerinin arandığını bildirdi.

  Ben-Menachem, işgal rejimi iç istihbarat birimi “Şabak”ın Ofra ve Givat Assaf eylemlerini gerçekleştiren Hamas’a bağlı silahlı hücrenin üyelerini ele geçirmeyi başardığını öne sürdü.

  ****************************************************************************************************
 • Nafiz Azzam: Amerika ve İsrail Gazze’yi Filistin’den koparmaya çalışıyor
  21 Oca 2019 15:22 Nafiz Azzam: Amerika ve İsrail Gazze’yi Filistin’den koparmaya çalışıyor

  İslami Cihad Hareketi Siyasi Birimi üyelerinden Nafiz Azzam, İsrail ve Amerika’nın Gazze Şeridi’ni Filistin’den koparmaya çalıştığını söyledi.

  Azzam, İslami Cihad ve Hamas hareketlerinin bu konunun tehlikelerinin farkında olduğunu fakat konudan tüm Filistinlilerin sorumlu olduğunu ifade etti.

  Filistin Medya Platformu’nun dün (20 Ocak Pazar) Gazze kentinde düzenlediği basın buluşmasına katılan Azzam, Gazze Şeridi’nin bölünmesi planının başarısız olması için Filistin Yönetimi’nin büyük adımlar atması gerektiğini bildirdi.

  Azzam, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı son iki yılda Gazze Şeridi aleyhine aldığı kararlardan geri adım atmaya davet etti.

  Bazı icraatların Filistin’de birliğin sağlanmasına yardımcı olmadığını kaydeden Azzam, işgal rejiminin politikaları ve iç bölünme sebebiyle Filistin halkının kat kat bedel ödediğini belirtti.

  Filistinlilerin anlaşmazlıklarını bir kenara bırakarak ortak paydada birleşmeleri gerektiğini dile getiren Azzam, Arap ve İslam ülkelerinin desteği olmadan Filistinlilerin hedeflerine ulaşamayacaklarını söyledi.

  Azzam, Amerika’nın ve İsrail’in Yüzyılın Anlaşması’nın uygulanması için destek bulma çabalarının başarısız olacağını ifade etti.

  İslami Cihad lideri, Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı kırmaya çalıştığını, birçok çevreye Filistin halkının ölmeyeceği mesajını gönderdiğini söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • Tümgeneral Bagıri: Teröristlerin hamileri Irak ve Suriye’de büyükelçilik açmak için sıraya girdiler
  21 Oca 2019 15:22 Tümgeneral Bagıri: Teröristlerin hamileri Irak ve Suriye’de büyükelçilik açmak için sıraya girdiler

  İran genel kurmay başkanı Muhammed Bagıri, terör örgütlerini oluşturanların şimdi de Irak ve Suriye’de büyükelçilik açmak için sıraya girdiklerini söyledi.

  İran genel kurmay başkanı, dün yaptığı açıklamada, İran İslam inkılabı ve direniş cephesinin son yıllarda tekfirci terörizm aleyhine mücadelesinde elde ettiği kazanımlara işaretle, ”bunun günümüz bölgesinde çok değerli olduğunu zira Irak ve Suriye’nin teröristlerden temizlendiğini aksi halde bu durum gerçekleşmeseydi IŞİD teröristleri bugün bölgeye yerleşirdi’ dedi.

  İran genel kurmay başkanı Bagıri, ”Eğer Amerikalılar Irak ve Suriye’de 7 trilyon dolar harcayıp, hiç bir sonuç alamadılarsa, ama biz ona göre çok az bir masraf ile himmet, cihad, düşünce, idarecilik ve strateji ile önemli ve stratejik sonuçlar aldık’ dedi.

  Tümgeneral Bagıri, düşmanın ılımlı savaş ve tehditlerle güvenliği, kültürü ve kalkınmayı önlemeyi hedef aldığını belirterek, ‘düşman böylece İran halkı ve İslam nizamı arasını açmak istiyor, halkı İslam inkılabının ülkülerine bağlılığını azaltmak istiyor’ dedi ve ”Bugün düşman ‘bilinçli savaş’ ve ”psikolojik savaşı yayma’ ünvanıyla şom hedeflerini gerçekleştirme peşinde ve düşmanın bu şom hedefi Amerika tarafından Irak’ın işgal edilmesinde görülmüştür’ dedi.

  ****************************************************************************************************
 • Muhammed El Husi: ABD-Suudi koalisyonu teröristtir
  21 Oca 2019 15:21 Muhammed El Husi: ABD-Suudi koalisyonu teröristtir

  Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi Başkanı Muhammed Ali el’Husi dün akşam twitter hesabından yaptığı açıklamada, hastalıklarla pençeleşen esirlerin takasına uymayan ABD ve Suudi koalisyonun terörist olduğunu gösterdiğini bildirdi.

  Fars haber ajansının verdiği habere göre, Muhammed Ali el’Husi açıklamasında, BM Kızılhaç örgütünün esir takası yönündeki yenilgisinin ardından Yemenli esirlerin haklarını savunması gerektiğini belirtti.

  Yemenli yetkili açıklamasında ayrıca, Uluslararası Sana havalimanının kapalı olmasına da işaret ederek, ABD, Suudi, BAE ve işbirlikçilerinin Yemen havalimanına yönelik muhasarayı sürdürmesinin Yemen halkının acı ve çilelerini kat kat arttırdığını belirtti.

  Suudi koalisyonu, Yemen’e yönelik saldırılarının başından beri Sana hava limanının faaliyetlerini engellemiş bulunuyor.

  ****************************************************************************************************
 • Lübnan’daki zirvede Filistin milletinin direnişine destek vurgusu yapıldı
  21 Oca 2019 15:20 Lübnan’daki zirvede Filistin milletinin direnişine destek vurgusu yapıldı

  Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen Arap liderlerin iktisadi oturumuna katılan delegeler, Filistin milletinin direnişine desteğe vurgu yaptılar.

  Beyrut’ta düzenlenen Arap liderlerin iktisadi oturumunun sonunda Lübnan Dışişleri Bakanı Cebran Basil tarafından okunan sonuç bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

  Filistinli mülticilere yardım ve iş bulma ajansı UNRWA BM tarafından Filistinli mültecilere yardım etmekle görevlendirilmiştir ve mali baskılarla bu kurumun yetkileri ve faaliyetleri etkilenmemelidir.

  Beyrut’ta düzenlenen zirvenin sonuç bildirisinde ayrıca Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere destek verilmesine ve böylece bu ülkelerin ekonomisi ve sosyal şartlarının daha az etkilenmesine vurgu yapıldı.

  Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zeki, birliğe üye ülkelerin Kudüs’le ilgili uluslararası yasalara bağlı olduklarını ve Kudüs’ü siyonist rejim İsrail’in başkenti olarak tanımayacaklarını belirtti.

  4. Arap birliği ekonomik zirvesi 20 Ocak Pazar günü liderlerin düşük katılımı ile Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlendi.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git