Genel

Buseyna Şaban: Moskova İttifakı Suriye Ordusu’nun fedakarlıkları ve kahramanlıklarının ürünüdür

Suriye Cumhurbaşkanlığı siyasi ve medya danışmanı Dr. Büseyna Şaban, Suriye’nin terörizmle savaşını sürdürdüğünü ve Moskova’daki Rus-Türk anlaşmasının, İdlib’de uygulanmasını dayatan Soçi Anlaşmasının uygulanmasını dayatan ve 2000 km kareden fazla alanı kurtaran Suriye Arap Ordusunun kahramanlıkları ve fedakarlıklarının bir sonucu olarak geldiğini belirtti.

Şaban, Suriye kanalıyla röportajı sırasında Suriyelilerin kanıyla yazılmış olan bu anlaşmanın Suriye’nin çıkarına olduğunu, birçok siyasi, askeri ve diplomatik yolun parçası olduğunu belirterek, bu aşamadaki Suriye Arap Ordusu fedakarlıklarının onur verdiğini, bu anlaşma sayesinde “M4” ve “M5” yollarının açılmasını dayattığını ayrıca da, terör örgütleriyle mücadeleye devam etmenin de belirtildiğini söyledi.

Şaban, bu anlaşmanın geçici ve belirli bir bölge için olduğunu, terörle mücadelede Suriye, ordusu ve halkının yararına olduğunu, içeride ve dışarıda kriz yaşayan ve Soçi ittifakına bağlı kalmayan Türk rejiminin, eylemleri ve sonuçlarının yaşadığı krizin bir delili olduğunu Avrupalıların ve dünyanın göç veya terörün desteklenmesi olsun politikalarının tehlikelerini sezmeye başladıklarını ve kendisinin tüm dünyanın gözü önünde yalanları ve nifakı ile açık olduğunu vurguladı.
Şaban, Rusya-Suriye koordinasyonunun daha önceden ve dakik olduğunu iki ülke arasında güvenilirlik, karşılıklı ve mutlak güvene dayalı olduğunu belirterek, Rus müttefikinin Suriye savaşının yıllar boyunca ve terörizmle mücadeledeki rolünün güvenilir bir müttefik olduğunu ve sözüne saygı duyduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

İsrail’in Suriye topraklarına yönelik saldırılarıyla ilgiliyse Şaban, bu saldırıların karışıklık yaratmak ve terörizme karşı kazandığı zaferden sonra Suriye’ye karşı savaşı uzatmak olduğunu, Türk rejim başkanının Siyonist varlık, Amerika Birleşik Devletleri ve Suriye düşmanlarını destekleme konusundaki konuşmasının hiçbir anlamı olmadığını belirterek, aslında Suriye, Libya ve Irak’ta Siyonist varlığın çıkarlarına hizmet ettiğini vurguladı.

Şaban, Suriye’nin tüm dünya adına terörle mücadele ettiğini, Suriye topraklarının son karışına kadar kurtarılmasına dek sürdüreceğin ve Amerikan işgalinin ne kadar sürerse sürsün Suriye’yi terk edeceğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu