GenelSuriye Düşmanları

Büyük Şeytan Amerika, Filistin yazısına bile tahammül edemedi

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Rice Güvenlik Konseyi’nde ‘Filistin devleti’ yazılı metal isimliğe tepki gösterdi.

Filistin atanmış hükümeti Dışişleri Bakanı Maliki ‘O isimliği oraya güç kullanarak yazdırmadık. Herkes BM kararlarına saygı göstermeli’ açıklaması yaptı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), gerçekleştirilen oturumda Ortadoğu’daki gelişmeler ve İsrail-Filistin sorununu ele aldı. Toplantıda Filistin atanmış hükümeti Dışişleri Bakanı Maliki de İsrail’in yeni yerleşim yeri kararı ve bölgedeki son gelişmelere ilişkin Güvenlik Konseyi üyelerine hitap etti.

Oturumda söz alan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, BM Genel Kurulu’nda Filistin’in statüsünü ‘üye olmayan gözlemci devlet’ olarak değiştiren karara rağmen ABD’nin Filistin’in statüsüne ilişkin tutumunun değişmediğini söyledi.

Bu kararı ABD olarak kabul etmediklerini ve gerekçelerini oylamadaki konuşmalarında belirttiklerini anlatan Rice, Filistin’in statüsünün ancak doğrudan görüşmelerin sonuçlanması halinde değişebileceğini savundu.

Rice, ‘Bize göre, BM’de ‘Filistin Devleti’ne atıf yapılması ya da Güvenlik Konseyi’ne üzerinde ‘Filistin devleti’ yazan isimlik konması veya toplantı çağrılarında bu ibarenin kullanılması Filistin’in devlet olduğu anlamına gelmez’ diye konuştu.

Rice, bu tutumlarının Filistin’in ileride de katılacağı toplantılar için geçerli olacağını, ABD’nin bu toplantılara katılmasının tutumlarını değiştirmeyeceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı