GenelSuriye Düşmanları

Büyük Şeytan Amerika silah satışında rekor kırarak yeni işgallere hazırlık yapıyor

Bu yıl silah satışlarından 50 milyar dolar gibi rekor gelire ulaştıklarını açıklayan ABD’li yetkililer, öte yandan da Suriye’yi işgal planları yapıyorlar. 2012 mali yılının bitmesine 3 aydan daha fazla bir süre olması nedeniyle rekorun daha da artması bekleniyor.

ABD, geçen yıl 30 milyar dolar olan silah satış gelirlerini 50 milyar dolara çıkardı. Silah satışı yaptığı ülkelerin Washington ile ilişkilerini dikkate alan ABD, müttefik ülke yaratmak için bedava silah vermekten kaçınmıyor. Askeri açıdan silah satışı dışında ABD, bir yandan da Suriye’yi işgal planı yapıyor.

Siyasi ve Askeri İlişkilerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrew Shapiro gazetecilere yaptığı açıklamada, “2012′nin yabancı askeri satışlar için rekor yılı olduğunu söyleyebilirim” dedi. Silah satışlarında tek kriterlerinin satış yapılan ülkenin Washington ile ilişkileri olduğunu belirten Shapiro, en önemli müşterilerinin Suudi Arabistan olduğunu kaydetti. Suudi Arabistan gibi baskıcı olarak nitelenen bir ülkeye silah satmasından dolayı gelen eleştirileri dikkate almayan ABD, silah satışı sayesinde Suudi Arabistan’dan milyarlarca dolar kazanıyor. Eski Kanadalı diplomat Peter Dale Scott, Suudi Arabistan’ın ABD’nin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğu kaydederek, aradaki ilişkinin “petrole karşılık silah” olarak ifade edilebileceğini belirtiyor. ABD geçtiğimiz ay, Bahreyn’de özgürlük yanlısı gösterilerde kullanıldığı bilinmesine rağmen bu ülkeye silah satışını sürdürmüştü

Suudi Arabistan bu yıl tam 29,4 milyar dolarlık alım ile, ABD’nin silah satışlarının rekor kırmasını sağladı.

ABD’nin Hindistan’a daha çok silah satmak istediğini söyleyen Shapiro, Hindistan ile ilişkileri geliştirerek sıfırdan 8 milyar dolarlık bir rakama ulaştıklarını kaydetti. ABD’nin doğrudan, şirketlerin ülkelere satışları ve ülkelerarası satıştan elde ettiği 2011 yılına ait gelir ise 44 milyar dolar olarak ifade ediliyor. En önemli müşteriler arasında, Ürdün, Japonya, İsrail, Afganistan ve Pakistan yer alıyor.

Öte yandan, silah satışını önemli bir gelir kaynağına dönüştürdüğü açık olan ABD’nin bedava verdiği silah hizmetleri de bulunuyor. Rus gazetesi Kommersant’ta yer alan habere göre bazı Asya ülkelerine ABD tarafından karşılıksız silah verildiği yönünde bir haber yer aldı. ABD’nin 2014 yılında NATO güçlerinin Afganistan’dan ayrılacak olmasından dolayı Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın askeri donanımını arttırmayı hedeflediği belirtiliyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a karşı muhalefeti destekleyen ve Esad yönetimini her koşulda devirmek gibi bir planı olduğu bilinen ABD, işgali bir seçenek olarak gündemine almış durumda.

Aylardır Beşar Esad’a karşı olan güçleri el altından silahlandıran ABD’nin, işgal için taslak planlarını hazırladığı, ABD birliklerinin desteği ile iktidarın nasıl devrilebileceği üzerine çalışıldığı Savunma Bakanlığı yetkilileri tarafından CNN’de ifade edildi. Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey gelişmelerin ABD’yi hazırlığa yönelttiğini kaydederek, Suriye’de mezhepsel ayrılığa dayalı bir ayrışmanın karışıklığa yol açacağını, Irak’taki gibi istenilmeyen sonuçlara neden olabileceğini belirtti.

ABD güçlerinin Beşşar Esad’a karşı savaş yürütmesi masadaki plan iken, İsrail’in Debka Haber Ajansında yer alan habere göre ABD Suriye’de uçuşa yasak bölge kurulması gerektiğine inanıyor. Ayrıca, geçen ay ABD Başkanı Barack Obama’nın el altından Suriyeli isyancılara anti-tank silahların verilmesini onayladığı da ifade ediliyor. CNN’den yapılan duyuruda, uçuşa yasak bölge için ve çok sayıda ABD askerinin yurt dışında konumlandırılması için hazırlıkların başladığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı