GenelSuriye Düşmanları

Büyük Şeytan Amerika, Suriye’ye karşı Türkiye’nin yanında olduğunu bildirdi

Büyük Şeytan Amerika, Suriye’ye karşı Türkiye’nin yanında olduğunu bildirdi. ABD Dışişleri Bakanı Clinton konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada; “22 Haziran tarihinde Suriye güçlerinin Türk F-4 savaş uçağını düşürmesi olayına ilişkin derin üzüntülerimi bildirmek için Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu ile dün görüştüm. Kendisine ayrıca kalbimizin ve dualarımızın kayıp pilotlar ve sevdikleriyle beraber olduğunu ilettim. Dışişleri Bakanı, beni olayın ayrıntıları hakkında bilgilendirdi ve Suriye ordusunun, uçaklarına uyarıda bulunmadan ateş açtığını iletti. Amerika Birleşik Devletleri, bu küstah ve kabul edilemez eylemi olabilecek en şiddetli biçimde kınamaktadır. Bu eylem, Suriye makamlarının uluslararası kurallar, insan hayatı ve huzur ve asayiş karşısında sergilediği yeni bir duyarsız ihmalkarlıktır.

Amerika Birleşik Devletleri, bu olayın akabinde Türk Hükümeti’ne sonuna kadar destek vereceğini ve Türk halkıyla dayanışma içinde olacağını teyit eder. Olayın soruşturulmasında ve Türkiye’nin vereceği cevabı belirlemesinde Türk yetkililerle, Güvenlik Konseyi’nde de dahil olmak üzere, yakın temas içinde olmayı sürdüreceğiz. Esad rejiminin hesap vermesi için Türkiye ve diğer ortaklarla birlikte çalışacağız.

Türkiye kendi halkına karşı şiddet uygulayan Suriye rejimine yönelik olarak uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalara önderlik etmiştir. Suriye’de demokratik bir geçişi teşvik etmek amacına yönelik geniş çabalarımızın bir parçası olarak Türkiye ile yakın işbirliğimizi sürdüreceğiz. Bu aciliyet arz eden bir çalışmadır ve bir sonraki adımlar konusunda New York’ta BM Güvenlik Konseyi ile, Brüksel’de NATO ve AB ile, ve Cenevre’de Özel Temsilcisi Kofi Annan’la danışmalarda bulunacağız.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı