GenelSuriye Dostları

Caberi Ensari, Beşşar Esad ile görüştü

İran Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Özel Yardımcısı Hüseyin Caberi Ensari Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile ayrı ayrı bir araya gelerek, bu ülkedeki son gelişmeleri ele aldı.

Suriye ve tüm bölgedeki son durum ve gelişmelerin ele alındığı görüşmede; Suriye ve İran arasındaki ilişkilerin bölge ve halklarının güvenlik ve istikrarının sağlanmasında garantör bir faktör teşkil ettiği vurgulandı.
İki taraf Suriye ve İran arasındaki ilişkilerin bölgede kaos ve istikrarsızlığı yaymaya çalışmakla birlikte hegemonyaları dışındaki devletleri zayıflatma çabalarına karşı mücadelenin temel faktörlerinden biri olduğunu ifade etti.

Terörle mücadelede kaydedilen aşamaların ele alındığı görüşmede; aynı zamanda özellikle Suriye’de mevcut anayasayı tartışacak komitenin kurulması yönünde harcanan çabalar başta olmak üzere siyasi sürecin ilerletilmesindeki son durum ve çabalar masaya yatırıldı.

İki taraf görüşmede ABD ve terörü destekleyen diğer ülkelerin hem terörle mücadele hem de siyasi sürecin ilerletilmesinin engellenmesi için ellerinden gelen her gayreti gösterdikleri konusunda görüş birliği kaydedilirken; bu tarafların yıllardır destekledikleri terör aracılığı ile başaramadıkları şeyi politikada elde etmeye çalıştıklarına dikkat çekti.

Görüşmede Suriye ve İran’ın terörle mücadeleyi sürdürme azimlerine dikkat çekilirken, buna eş zamanlı olarak siyasi çözüm sürecinde ilerlemenin kaydedilmesi amaçlı çabalarını sürdürme kararlılıklarının da altı çizildi.

İki taraf Suriye ve halkına karşı yürütülen savaşın son bulması ve Suriye’nin her karış toprağında güvenliğin sağlanması önemini belirtirken, bunun tüm bölge ve halklarının güvenliğinin sağlanmasında büyük bir önem ve etkinlik taşıdığına dikkat çekti.

Görüşmede Suriye ve İran arasında muhtelif alanlardaki ilişkiler de ele alınıp, bu ilişkileri genişletme ve derinleştirme önemi kaydedildi.

Diğer yandan Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim Cabiri Ensari ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

İki dost ülke arasındaki stratejik ilişkileri geliştirme olanaklarının ele alındığı toplantıda; Astana sürecinde üstüne anlaşılan anayasa komitesinin teşkil edilmesi başta olmak üzere Suriye’de son durum ve gelişmeler üzerine odaklanıldı.

Komitenin çalışma mekanizmasını ele alan iki taraf; aynı zamanda önümüzdeki süreç içinde koordinasyon ve işbirliğinin sürdürülmesi önemi üzerinde görüş birliği kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu