GenelSuriye Dostları

Caberi Ensari: Hiç bir yabancı güç kendi görüşlerini Suriye anayasasına dayatamaz

İran Dışişleri Bakanının özel politikalardan sorumlu üst düzey yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari, dün yaptığı açıklamada, “Suriye Anayasa Komitesi gerçekler üzerinedir ve bundan dolayı da hiç bir dış güç, kendi görüşünü bu komitenin karar almasında dayatma hakkına sahip değildir” dedi.

Dün Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’la görüşen Caber Ensari, sözkonusu görüşme kulisinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye’de yeni anayasa komitesinin Suriye halkı ve sistemini şekillendireceğini ve bundan dolayı da hiç bir dış gücün müdahale etmemesi gerektiğini ve bunda rol oynayacak olanın, Suriye halkı ve hükümeti olması gerektiğini söyledi.

Bu arada SANA’da yer alan habere göre, Suriye ve bölgedeki son durum ve gelişmelerin ele alındığı Caberi Ensari ve Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad arasındaki görüşmede, Tahran-Şam arasındaki ilişkilerin bölge ve halklarının güvenlik ve istikrarının sağlanmasında garantör bir faktör teşkil ettiği vurgulandı.

Görüşmede, bölgede kaos ve istikrarsızlığı yayan ve hegemonyaları dışındaki devletleri zayıflatmaya çalışan güçlere karşı mücadelenin temel faktörlerinden birinin İran ve Suriye arasındaki ilişkiler olduğu ifade edildi.

Görüşmede ayrıca Suriye ve İran’ın terörle mücadeleyi sürdürme azimlerine dikkat çekilirken, buna eş zamanlı olarak siyasi çözüm sürecinde ilerlemenin kaydedilmesi amaçlı çabalarını sürdürme kararlılıklarının da altı çizildi.

İki taraf Suriye ve halkına karşı yürütülen savaşın son bulması ve Suriye’nin her karış toprağında güvenliğin sağlanması önemini belirterek, bunun tüm bölge ve halklarının güvenliğinin sağlanmasında büyük bir önem ve etkinlik taşıdığına dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu