GenelSuriye Dostları

Cabiri Ensari: Astana oturumunun asıl amacı Suriye krizini çözmektir

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Suriye oturumuna katılmak için Astana’ya giden İran heyeti başkanı, bu oturumdan hedefin Suriye hükümeti ile muhalif gruplar arasında kalıcı bir barış için ciddi diyalog ortamının oluşturulması olduğunu bildirdi.

İRİB haber ajansının bildirdiğine göre İran heyetine başkanlık eden İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari bugün Almati havaalanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran’ın bu görüşmelere tam hazırlıklı olarak katılmakta olduğunu ve kendilerinin bu görüşmelerde İran’ın temsilcisi olarak daha ilk baştan beri Suriye krizinin askeri çözüm yolu olmadığını ilan ettiklerini ve sadece siyasi barış görüşmeleriyle çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

Caberi Ensari, Suriye krizinin devam etmesinin bir İslam ülkesinin daha fazla tahrip olması ve masum insanların hayatını kaybetmesinden başka bir sonuç vermeyeceğini söyledi.

Toplantının daha başarılı olması için İran heyeti bugün Rus ve Türk heyetlerle temaslarına başlayacaktır.

Suriye hükümeti temsilcileri ve muhalifler arasında düzenlenen Astana müzakereleri 23 Ocak’ta Kazakistan’ın başkenti Astana’da başlayacaktır.

Toplantıya İran-Rusya-Türkiye ve BM temsilcileri de katılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu