Genel

Caferi: Golan Suriye’nin ayrılmaz bir parçasıdır

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi Güvenlik Konseyi Oturumunda yaptığı konuşmada, Batılı ülkelerin BM Örgütünü hegemonyası altına alıp korsanlık ve hegemonyacılığa dayalı ajandalarını geçiştirmek için edatları haline dönüştürmeye çalıştığını belirtti.

Caferi, Batılı ülkelerin Güvenlik Konseyini hakimiyetlerine geçirmelerinin, Filistin, Suriyeli Golan ve Güney Lübnan’da işgal edilmiş Arap topraklarını işgali sona erdirmesiyle ilgili kararlarını uygulanmasını dayatmaktan aciz olduğunu belirtti.
Caferi, işgalci İsrail otoritelerinin işgal edilen Suriyeli Golan’da Suriye ulusal kimliği ve demografik yapısını değiştirmek, tarihi eserleri ve doğal kaynaklarını çalmak ve topraklarını istila etmeye çalıştığını söyledi.

Caferi: “işgal edilen Golan Suriye  topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır, uluslararası kanunun kefil olduğu bütün vesilelerle 4 Haziran 1967 sınırlarına kadar geri alınmasının da Suriye’nin öncelikleri arasındadır” diyerek, Suriye’nin, işgal edilen Golan’ı topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirttiğine dikkat çekti.

Filistin davası hakkında ise Caferi, Suriye’nin Filistin halkının geleceğini belirlemekle mültecilerin geri dönüş haklarının garantisiyle başkenti Kudüs olan bağımsız devletlerini kurma haklarına yönelik sabit tutumunu bir kez daha yineledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı