Suriye Dostları

Caferi: Suriye ve Bazı ülkelere dayatılan yaptırımlar Pandemi’ye karşı işbirliği gücünü azaltıyor

Suriye’nin Bieleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Dr. Beşşar Caferi, Koronavirüs’ün (COVID-19) dünyaya yayılması ışığında Suriye’ye uygulanan Batılı yaptırımların kaldırılması gereğini vurgulayarak, bu anlaşmaların BM’nin bu pandemiye karşı dayanışma ve işbirliğini zayıflattığını belirtti.

BM Genel Kurulu’nun Koronavirüs’ün ekonomik ve sosyal etkisini azaltmak için en iyi yöntemlerini tartıştığı video konferansında Caferi, Suriye’nin eşlik eden terör savaşının ekonomik ve sosyal etkisi ile ilgili istisnai şartlar altında olduğunu, Suriye’deki ekonomi ve hizmetler sektörlerinin, döviz kurunu etkilemeye ve çeşitli ürünlerin fiyatlarını artırmaya ek olarak, Suriye halkına 9 yıldan fazla bir zamandır uygulanan ekonomik abluka ve yaptırımlar gölgesinde sağlık sektörü de dahil olmak üzere görevlerini verimli bir şekilde yerine getirme kabiliyetini etkilediğini dile getirdi.

Caferi, Suriye ve diğer devletlere yönelik bu yasadışı eylemlerin, Koronavirüsü ihtiva etme gücünü engellediğini, BM’nin bu tehdide karşı koymada dayanışma ve işbirliği prensibini zayıflattığını ve bu kararların dünya çapında 2 milyardan fazla insanı etkilediğini belirtti.

Suriye Temsilcisi Caferi, yaptırımlardan etkilenen devletlerin BM Genel Sekreterine yaptırımların Koronavirüs ile mücadele yetenekleri üzerindeki etkisini açıklayan mektuplar gönderdiğini, ancak hükümetlerin bu önlemleri almakta ısrar etmediklerini söyledi.

Caferi, BM Genel Sekreteri’nin geçen ay virüsün ekonomik ve sosyal etkisine yanıt verme üzerine yayınlanan raporunun, gıda, test kitleri ve tıbbi desteklerin insanlar için kullanılabilir olmasını sağlamak için yaptırımların kaldırılması çağrısında bulunduğunu ve bu salgını engellemek için BM raporunun içeriğinin gerçeklere ve fiile çevrilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu