Genel

Çek Cumhuriyeti, Suriye’ye dış müdahaleye kesinlikle karşıyız

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karl Schwarzenberg; Suriye’ye karşı herhangi bir dış müdahaleye karşı ülkesinin kesinlikle karşı olduğunu belirterek, bunun zarardan başka herhangi bir etkisi olmayacağını belirtti.

Çek Haber Ajansına bugün yaptığı açıklamada Schwarzenberg; asıl önemli olanın dış müdahalede bulunmaya çalışmak değil de şiddete son vermek olduğunu ifade ederek, yapılacak herhangi bir dış müdahalenin bu bağlamda hiç bir olumlu faydası olmayacağını ekledi.

En iyi çözümün hiç bir müdahale olmadan Suriyelilerin kendi sorunlarını kendi elleriyle çözmeleri olduğuna dikkat çeken Schwarzenberg; gerekmesi halinde komşu Arap ülkelerin yardımcı olabileceğini söyledi.

Schwarzenberg; Suriye’de yaşanan durumları facia olarak nitelendirirken; bunun sorumlusunun kesinlikle tek bir taraf olmadığını, bu gerçeğin de idrak edilmesi gerektiğini vurguladı.

Çek Cumhuriyetinin komşu ülkelerden saldırılara maruz kalmada tarihi deneyime sahip olduğunu ifade eden Schwarzenberg; Suriyeliler için bunu temenni etmediğini ekledi.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Schwarzenberg; belirleyici durumun Rusya’nın tutumu olacağına işaret ederek; Suriye yönetimine büyük etkisi olmasıyla onunla temaslarda bulunmanın önemini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı