Suriye Dostları

Çek milletvekili: Suriye’deki Amerikan ve Türk askeri güçleri işgalcidir

Avrupa Parlamentosunda Çek Cumhuriyetinden milletvekili İvan David, Amerikalı ve Türk yetkililerin Suriye’deki durum hakkında tekrar tekrar rapor ettikleri yalanlarını eleştirerek Suriye topraklarında bulunan Amerikan ve Türk güçlerinin işgalci olduğunu bildirdi.

SANA haber ajansına göre, David, “Davanız” sitesinde dün yayınlanan makalede, Suriye ordusunun İdlib’de savaştığı kişilerin terörist olduklarını, bunların çoğunun Türkiye  istihbaratının dünyanın çeşitli ülkelerinden getirdiği yabancı paralı askerler olduğunu, bu güne kadar onları desteklediklerini, silahlandırdıklarını ve denetlediklerini söyledi.

David, Türkiye rejiminin Suriye’deki yasadışı uygulamalarıyla sınırlı kalmadığını, Azerbaycan cumhuriyetinin yanında Ermenistan’a karşı askeri operasyonlara katıldığını, daha önce Suriye’de savaşmış olan IŞİD teröristlerini de taşıdığı Kafkasya bölgesindeki gerginliği artırdığına dikkat çekti.

Türkiye ve ABD Suriye’de sözde terörizmle mücadele ettiklerini iddia ederlerken Suriye hükümeti ise Şam yönetiminin  izni dışında Suriye’de askeri varlığına itiraz ederek bu güçlerin Suriye’nin hakimiyeti ve toprak bütünlüğünü çiğnediklerini bildirmektedir. 

Irak’ta başta Arabistan ve ABD olmak üzere onların müttefiki ülkelerin desteklediği terör örgütlerinin Suriye’deki cinayetlerinde bu zamana kadar onbinlerce sivil hayatını kaybederken milyonlarcası da evini barkını terketmek zorunda kaldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu