Suriye Dostları

Celali: Uluslararası toplum ABD’nin tek taraflılığına karşı durdu

İran’ın Rusya Büyükelçisi Kazım Celali, İran’a dayatılan silah ambargosu 18 Ekim 2020’de sona ereceğini belirterek, uluslararası camia Amerika’nın ambargosunun uzatılması yönündeki tek taraflı politikalarına karşı durduğunu belirtti.

Interfax haber ajansına konuşan İran Büyükelçisi Celali, BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesi gereği İran İslam Cumhuriyeti’ne dayatılan silah ambargosu 18 Ekim 2020’de sona ereceğini belirterek, bu tarihten sonra İran kesinlikle askeri – teknik alanlarda ilgilenen ülkelerle iş birliği yapacağını belirtti.

Amerikalılar 2231 sayılı kararnameyi yok saymak için büyük emek harcadığını belirten Celali, ancak bu konuda başarılı olamadıklarını, uluslararası camia Amerika’ya karşı çıktığını, bu alanda Rusya ve Çin en çok çaba sarf eden devletler olduğunu vurguladı.

İran Büyükelçisi Celali, İran İslam Cumhuriyeti askeri teçhizat alanında büyük başarılara imza attığını ve şimdi ürettiği askeri teçhizatı ve silahları ihraç edebilecek potansiyele kavuştuğunu, ambargo kalkınca silah ihracatına başlayabileceklerini ifade etti.

Celali, İran ve Rusya arasında askeri iş birliği alanında bazı planlar hazırlandığını, bu planlar zamanla uygulanacağını belirtti.

Büyükelçi Celali ayrıca İran İslam Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan arasında devam eden Karabağ münakaşası hakkında tutumu iki ülke arasında barış sağlanmasına yönelik olduğunu belirterek, Tahran yönetimi Bakü ve Erivan arasında barışla sonuçlanacak inisiyatifleri olumlu karşıladığını beyan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu