Genel

Celilati: Yaptırımlar vatandaşın gelirine ve günlük yaşamına olumsuz yansıdı

Maliye Bakanı Muhammet Celilati; Avrupa Birliği ve ABD’nin uyguladığı ekonomik yaptırımların vatandaşın gelirine ve günlük yaşamına olumsuz yansıdığını ifade etti.

Rusya Bugün, televizyonunda bir programa katılan Celilati; Suriye’de yaşanan krizin dışarıdan uygulanan bir komplo sonucu geldiğini belirterek uygulanan ekonomik yaptırımlar nedeniyle ithal ham maddelerle çalışan birçok kuruluşun üretimi durdurması sonucu ekonomik büyümenin yavaşladığını dile getirdi.

Suriye’ye uygulanan yaptırımlardan sadece Suriye’nin değil civar ülkelerin de olumsuz etkilendiğine işaret eden Maliye Bakanı; Suriye Hükümetinin, başta Rusya ve Çin olmak üzere dost devletlerin yardımı ve Avrupa ve ABD pazarları dışında pazarlara açılma aracılığıyla yaptırım olumsuz etkilerini azaltmayı başardığını beyan etti.

Suriye’ye uygulanan komplo çerçevesinde kimi yerel ve yabancı vurguncuların Suriye Lirasının değerini düşürme çabası içinde olduğunu belirten Celilati; Suriye’nin hazinedeki ihtiyati altınları sattığı yönündeki haberlerin spekülasyondan ibaret olduğunu vurguladı.

Ekonomik, Teknik, Ticari ve Bilimsel İşbirliği İçin Suriye-Rusya Karma Komitesinin dün Moskova’da başlayan toplantılarıyla ilgili olarak da Celilati; toplantı masalarında görüşülecek dosyalar hakkında bilgi verdi. Maliye Bakanı; görüşmelerde taraflar arasında, yeni ortak yatırım projeleri oluşturmak ve bu projelerin direk ya da dolaylı yöntemlerle Rusyalı şirketler tarafından uygulanması olanakları gibi başlıklar bulunduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı