Genel

Cenevre 2 Konferansı’nın tarihi belli oldu

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’deki savaşa çözüm aranacak “Cenevre II Konferansı”nın 22 Ocak’ta gerçekleştirileceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, uluslararası toplumun uzun süredir üzerinde çalıştığı ve Suriye’deki savaşa çözüm arayacak Cenevre II Konferansı’nın 22 Ocak tarihinde yapılacağını duyurdu.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde gazetecilere açıklama yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Cenevre II Konferansı’nın 22 Ocak tarihinde yapılacağını bildirdi. Ban, ‘‘Bu, acıların bitmesi ve sonlandırılması adına çok önemli bir fırsat.’’ dedi. Gazetecilerin sorularını da cevaplamayan Ban, bu konuda daha geniş açıklamayı Arap Birliği ve BM’nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin yapacağını duyurdu.

BM, Rusya ve ABD geçtiğimiz dört ay süresince Suriye’de tarafların aynı masada oturabilmesi için çaba sarf ediyordu.

Cenevre’ye umutla gideceğini belirten Ban, Suriye halkının barış dönemine geçebilmesi için konferansın önemli bir araç olduğunu vurguladı. Ban, barış sürecinin Suriye’de tüm tarafların güvenliğini de teminat altına alacağını vurguladı. Uzun süredir Suriye’de devam eden mücadelenin tüm taraflar için çok yıkıcı olduğunu belirten Ban, 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiği ve yaklaşık 9 milyon kişinin de yerlerinden edildiğini hatırlattı.

Savaşın Suriye’nin komşuları için de büyük yük oluşturduğuna işaret eden Ban, ‘‘Tüm taraflardan, yapıcı müzakerelere verecekleri desteği bekliyorum. Burada vizyoner liderliklerini gösterme zamanıdır.’’ şeklinde konuştu.

Konferans 8 hafta sonra gerçekleşecek olsa da Suriye’deki şiddetin bir an önce sonlandırılmasını isteyen Ban, tutukluların serbest bırakılması ve insani yardımların muhtaçlara ulaştırılabilmesini istedi.

Ban, ‘‘Her zaman söylediğim gibi Suriye’de ancak siyasi çözüm ile şiddet ve acı son bulur.’’ şeklinde konuştu.

Ban, Suriye’de devam eden savaşın, uluslararası barışı ve güvenliği tehdit etmeye devam ettiğini de vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı