Genel

Cenevre-2’nin 2. oturumuna İran, Suudi Arabistan ve Türkiye alınabilir

ABD Rusya’ya Suriye’deki çatışmaların çözümü için yeni bir çözüm yolu önerdi. Yeni girişimler kısa bir süre önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesi sırasında dile getirildi.
Kommersant gazetesinin bildirdiğine göre, yeni formül Cenevre-2 müzakerelerinin bir sonraki turuna Suriye muhalefetinin ana sponsorları olan Suudi Arabistan ve Türkiye, ayrıca Şam’ın en önemli müttefiki olan İran’ın katılmasını öngörüyor. Bölgesel bir anlam taşıyan Suriye müzakerelerine belirtilen Suudi Arabistan, Türkiye ve İran haricinde Rusya ve ABD sözcülerinin de dahil edilmesi gerekiyor.
İtar Tass Ajansı’nın aktardığına göre, Rusya tarafı bu fikri genel olarak kabul edip onayladı. Moskova daha geçen yıl Washigton’a Suriye sorununun çözümünde ek olarak bölgesel müzakerelere yer verilmesini önermişti. O zaman ABD bu girişimin faydalı olacağını düşünmeyip dikkate almazken, şu an ise kendileri ortaya atıyorlar.
Bilindiği gibi kısa bir zaman önce gerçekleştirilen Cenevre-2 görüşmeleri 1.kısmına başlangıçta gönderilen davetiye geri çekilerek İran alınmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı