Genel

Cenevre 2’ye Esad’sız bir Suriye hayaliyle katılacak olanlar boşuna katılmasın

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak; Birleşmiş Miletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un 22 Ocak 2014 tarihini Suriye’ye ilişkin düzenlenmesi beklenen Cenevre II Konferansının düzenlenmesi tarihi olarak belirlemesinden Suriye Arap Cumhuriyetinin memnuniyetini ifade etti.

Kaynak Suriye Arap Cumhuriyetinin devlet adına resmi bir heyetle bu konferansa katılacağını bir kez daha belirtirken; bu heyetin Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın yönlendirmeleriyle birlikte Suriye halkının başta terörü bertaraf etmek olmak üzere tüm taleplerini taşıyacağını ifade etti.

Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla birlikte Araplık iddia edenler ve daha başkalarının ‘önümüzdeki geçiş sürecinde Cumhurbaşkanı el Esad’ın yeri olmayacağına’ ilişkin açıklamalar konusunda kaynak; Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığının tüm bunlara bir hatırlatmada bulunmak istediğine işaret etti. Kaynak bu gibi açıklamalarda bulunanların; ‘ sömürücü ve hegemonyacı devletlerle birlikte istemedikleri hükümetleri azletme ve istedikleri hükümetleri iktidara getirme döneminin geçtiğini’ hatırlamaları gerektiğini belirtti. Bu dönemin geri dönüşsüz olarak gittiğini ve bu gibi açıklamalarda bulunanların içine düştükleri hayallerden uyanmaları gerektiğini belirten kaynak; bu hayallerine ısrar etmeleri halinde Cenevre II Konferansına katılmalarının hiçbir gereği olmadığının altını çizdi. Kaynak öyle ki Suriye halkının kesinlikle ve kim olursa olsun hiç kimsenin kendi geleceğini ve kaderini belirlemedeki meşru ve mutlak hakkını gasp etmesine izin vermeyeceğinin altını çizdi.

Kaynak; Cenevre II Konferansının temel hedefinin, Suriye halkının kanlarını akıtanların değil de bizzat Suriye halkının çıkarlarını sağlamak ve korumak olduğuna vurgu yaptı. Bakanlık kaynağı Cenevre II Konferansına katılacak resmi heyetin yönetimi her hangi bir taraf yada kimseye teslim etmeye gitmeyeceğinin altını çizerken, heyetin Suriye’deki krize gerçekten siyasi çözüm isteyen ve Suriye halkının çıkarlarına gerçekten özen gösterenlerin Suriye’nin geleceğini yapılandırmaya katılmalarını sağlama amacıyla gittiğini belirtti. Fakat sömürücü batının edatları ve piyonları olanların yanı sıra Batılı istihbarat cihazlarının yarattığı oluşumların ne açıklamaları ne de fiillerinin hiçbir yorum yada cevabı hakketmediklerini belirten kaynak; bunların Suriye’ye ADB’nin askeri müdahalesini provoke etmeleri ve Suriyelilerin kanlarını akıtmaları ardından Suriye halkı tarafından reddedildiklerine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı