GenelYemen Gerçekleri

Cenevre’deki Yemen görüşmeleri arabulucular vasıtasıyla gerçekleşiyor

Cenevre’de başlayan görüşmelerde Ensarullah ile müttefiklerinin Suudi Arabistan’la görüşmesi doğrudan değil, arabulucular vasıtasıyla gerçekleşti.

Görüşmede Ensarullah Hareketi adına konuşan Muhammed el-Zübeyri, “Ensarullah ve aynı görüşte olan diğer gruplar, Abdurabbu Mansur el-Hadi devleti ile müzakere ve anlaşmayı kabul etmiyor. Biz, hiçbir kanuni dayanağı olmayan tamamen illegal bir devlet kuranlarla müzakere etmeyiz. Biz, Yemen’e saldıran Suudi Arabistan’la direk olarak müzakere masasına oturmaktan yanayız. Çocuklarımızı katledilmesine ve evlerimizi yıkılmasına sebep olanlarla nasıl müzakere edebiliriz?” ifadelerini kullandı.

Cenevre Yemen Temsilcisi Galib Mutlak ise “Masaya oturan tüm taraflar üç aydan fazladır devam eden saldırların durması konusunda ortak görüşe sahip olsa da henüz bir anlaşmaya varılmadı. Önerilen ateşkes, bir aylık olacak ve Suudi Arabistan’ın emirleri doğrultusunda devam eden hava saldırları başta olmak üzere tüm saldırları kapsayacak ” dedi.

BM Yemen İşleri Özel Temsilcisi İsmail Velid eş-Şeyh görüşmelerde Ramazan ayı nedeniyle bir aylık bir ateşkes talep edildiği ve müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu