GenelSuriye Dostları

Cevad Zarif: Amerikan İHA’sını düşüren uçaksavar tamamen İranlı bir sistemdir

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün Tahran’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Amerikan casusluk İHA’sını düşüren uçaksavarın tamamen yerli bir sitem olduğunu belirtti.

Amerikan casusluk İHA’sının İran’ın hava sahasını ihlal ettiği gün, BM Genel Sekreteri’ne itiraz mektubu gönderdiklerini söyleyen Bakan Zarif, İran’ın ABD’nin casusluk İHA’sının ihlalinin ardından hukuki ve diplomatik girişimlerde bulunduğunu belirtti.

Zarif, BM’ye gönderilen mektupta, ABD’nin bölgede gerilime yol açan bu tür çok tehlikeli girişimlerinin engellenmesi için uluslararası eylem ve ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı gösterilmesi çağrısında bulunduklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Fars vilayeti ziyaretinde bulunan İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzadi, burada gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Tuğamiral Hanzadi, son günlerde İran Silahlı Kuvvetleri’nin yeteneklerini başarılı biçimde ortaya sergilediğini belirterek, ülke düşmanı ABD’nin geliştirilmiş en akıllı casus İHA’sını bölgeye gönderdiğine dikkati çekti.

Tuğamiral Hanzadi ayrıca, “Herkes bu insansız hava aracının düşürüldüğünü gördü. Bu kesin ve sert tepkinin her zaman tekrarlanabileceğini açık bir şekilde söylemek isterim. Düşman da bunu iyi biliyor.” dedi.

Savunma sanayi alanında elde edilen kazanımları takdir eden Tuğamiral Hanzadi, “Ülke evlatları ve inkılapçı gençlere dayandığımız için kendi ayağımız üzerinde duracak bir noktaya geldik ve bölgede güvenlik sağlayacak durumdayız. Bölgeye uzanan düşman elini keseceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu