Genel

Cevad Zarif, Amerika’yı mahkemeye verecek

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif İran’ın Amerika başkanının askeri, ekonomi ve kültürel terörist eylemleri ile ilgili kendi haklarını yasal yargı mercilerde arayacağını söyledi.

Muhammed Cevad Zarif el-Meyadin TV kanalına verdiği mülakatta, Amerika’nın devrim muhafızları Kudüs gücü komutanı şehit korgeneral Kasım Süleymani’ye yönelik terör saldırısının çok korkakça olduğunu belirtti.
Amerika’nın devlet terörizmi eylemi ile komutan Süleymani’ye terör düzenlediğini belirten Zarif, Amerika’nın savaş meydanında İran askeri komutanına karşı mücadele gücünden yoksun olduğunu söyledi.
Dışişleri bakanı şehit Kasım Süleymani’nin cenaze törenine milyonların katılmasını, Amerika’nın bölgeden ihracına sebep olacak “daha sert bir tokat” olduğunu ifade etti.
İslam devrimi Kudüs gücü komutanı korgeneral Kasım süleymeni 3 ocak tarihinde Irak yetkililerinin resmi davetlisi olarak Bağdat’a gittiği sırada Irak halk güçleri Haşdi Şabi başkan yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ve 8 silah arkadaşı ile birlikte Amerika’nın düzenlediği hava saldırısında şehit oldu.
İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı ayrıca dün akşam tamamı el-Meyadin kanalından yayınlanan mülakatta “Amerika’nın Asrın Anlaşması konusundaki girişimi ile hiçbir sorunun çözümünde arabulucu olamayacağını gösterdiğini” de sözlerine ekledi.
Amerika başkanı Donald Trump Siyonist rejim başbakanı Benyamin Netanyahu ile birlikte birkaç gün önce ırkçı Asrın Anlaşması’nı açıkladılar.
Kudüs’ün Siyonist rejimin başkenti olarak tanınması, batı yakanın %30’unun korsan rejime bırakılması, Filistinli mültecilerin ana yurtlarına geri dönmelerinin engellenmesi ve Filistin’in tamamen silahsızlandırılması, Asrın Anlaşması’nın en önemli maddeleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu