Suriye Dostları

Cevad Zarif’ten Suud rejimine: Normal ülkeler konsolosluk görünümünde mezbahalar işletmez

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suudi Arabistan’ın İran’a yönelik suçlamalarına karşılık Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini hatırlatarak, normal ülkelerin konsolosluk görünümünde mezbahalar işletmeyeceğini söyledi.

Zarif, İran’ın “normal bir ülke” olması halinde Riyad ile Tahran arasındaki ilişkilerin düzeltilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Suudi Arabistan’ın Dış İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr’e Twitter hesabından yaptığı açıklamayla cevap verdi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesini anımsatan Zarif, “Normal ülkeler konsolosluk görünümünde mezbahalar işletmez.” ifadelerini kullandı.

Yemen’deki savaşta Riyad yönetiminin rolüne dikkati çeken Zarif, “Normal ülkeler komşularına saldırmaz, insani krizlere neden olmaz ve diyaloğu reddetmez.” değerlendirmesinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, her şeye rağmen Suudi Arabistan ile görüşmek için ön şart koşmadıklarını belirtti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’a yönelik eleştirileri ile bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

İran dışişleri bakanı geçen perşembe günü yaptığı açıklamada da, İran’ın komşu ülkelerle ilişkileri geliştirme konusunda kapılarının açık olduğunu bildirmişti.

Suudi rejimi dışişleri bakanı Faysal Bin Ferhan, Reuters’e verdiği iddiada, Arabistan’ın İran’la görüşmeye hazır olduğunu ve bu meselenin İran’a bağlı olduğunu iddia etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu