Genel

Ceylanpınar’a patlamamış roket mermileri düştü

Ceylanpınar’da bir evin avlusuna Suriye’den atıldığı sanılan 4 roket mermisi düştü. Son bir haftada Suriye’deki çatışmalar sırasında sınırı geçen mermiler nedeniyle Ceylanpınar’da çok sayıda kişi yaralandı.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde bir evin avlusuna Suriye’den atıldığı sanılan patlamamış 4 roket mermisi düştü.

AA’nın haberine göre, sınıra yakın Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 1016. Cadde’de Muzaffer Acet’e ait evin avlusunda yabancı cisimler bulunduğunu gören ev sakinleri, durumu ”155 Polis İmdat” hattına bildirdi.

Olay yerine sevk edilen ekipler, çevre güvenliğini aldıktan sonra evdekileri dışarı çıkardı. Yapılan incelemede avlunun faklı noktalarında 4 roket mermisi bulundu. Mermilerin imha edilmesi için Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nden uzman ekip istendi.

Mahalle muhtarı Mehmet Binay, yaptığı açıklamada, mahallelerine iki günde 5 roket mermisi düştüğünü söyledi. İlçe halkının Ceylanpınar’a birkaç yüz metre mesafede yaşananları endişeyle izlediğini aktaran Binay, ”Artık yeter. Yetkililer sesimizi duysun. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. İnsanlar korkuyor” diye konuştu.

Ceylanpınar’da yaralanmalar arttı
Son zamanlarda Suriye’nin sınırda bulunan Serêkaniyê (Rasulayn) kentinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Suriyeli Kürtlerden oluşan Halk Savunma Birlikleri (YPG) arasında artış gösteren çatışmalarda çok sayıda merminin sınırı geçerek Ceylanpınar’da yaralanmalara sebep olduğu görülmekte. Özellikle son bir haftadır Ceylanpınar’dan neredeyse her gün yaralanma haberleri gelmekte.

Aileler çocuklarını okula göndermiyor
Çatışmalar nedeniyle sık sık eğitime ara verilen Ceylanpınar’da ailelerin büyük bölümü çocuklarını okula göndermiyor. Özellikle sınıra yakın yerlerde bulunan okullara sınırdan gelen mermiler isabet ettiği için can güvenliği bulunmamakta.

ÖSO militanlarının Türk ambulanslarıyla taşınması belgelendi
Öte yandan Serêkaniyê’de ÖSO ile YPG arasındaki çatışmalarda yaralanan ÖSO militanlarının Türk ambulansları ile Ceylanpınar’a taşınarak burada tedavi edildiği geçtiğimiz günlerde belgelenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı