Genel

Cezayir, Arap Ligi’nin Suriye tutumlarını eleştirdi

Cezayir Devlet Bakanı ve Ulusal Kurtuluş Cephesi Parti Genel Sekreteri Abdülaziz Belhadim; Arap Liginin Suriye’de cereyan eden durumlara ilişkin tutumlarını eleştirerek, bu tutumunu yeniden derin bir şekilde gözden geçirilmesine ihtiyacı olduğunu belirtti.

Cezayir Başkanı Abdülaziz Buteflika’nın özel temsilcisi görevini üstlenen Belhadim, Fransızca yayın yapan 3. Kanal radyosuna yaptığı ve France-Presse Ajansının aktardığı açıklamasında; Arap Liginin artık birlik olmadığını söyledi.

Belhadim; Arap Liginin adında olduğu gibi artık Arap olmadığını ve birleştirici rolünden uzaklaştığını ifade etti. Ligin, Lig kurucularından bir üye olan Suriye’nin olanak ve performansını yok etmek için uluslararası güvenlik konseyi ve NATO paktından müdahale talebinde bulunduğuna dikkat çeken Belhadim; Suriye’de cereyan eden durumlara sınır koyma ve Suriyelilerin kendi geleceklerini kendi elleriyle belirlemelerine izin verilmesi gereğinin altını çizdi.

Bu arada Cezayir Dışişleri Bakanı Murat Medlesi, Çarşamba günü İspanyol mevkidaşıyla görüşmesinde; ülkesinin Arap Liginin 22 Ocak tarihinde Suriye’ye yönelik aldığı kararın yedinci maddesinde çekimser kaldığını ifade etmişti. Medlesi, söz konusu maddenin, Suriye dosyasının uluslararası güvenlik konseyine takdim edilmesini öngördüğüne işaret ederek, Cezayir’in buna karşı olduğunu söylemişti.

Cezayir Dışişleri Bakanı; Suriye krizinin çözülmesinde Arap çalışma planının temel olarak kalmasıyla birlikte Arap Liginin Suriye yönetimi ile muhalefet arasında aracı rolünde kalmasında ülkesinin temennilerini ifade etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu