Genel

Cezayir, Suriye yönetimine olan desteğini yineledi

Cezayir Dışişleri Bakanı Murat Medilsi, ülkesinin Suriye’deki durumlara ilişkin tutumunun başka ülkelerin içişlerine müdahale etmeme ve bu bağlamdaki uluslararası yasalar ve kanunlara saygı göstermeye dayalı olduğunu belirtti.

Rusya Bugün kanalına konuşan Medilsi; Cezayir’in uluslararası kanunlar ve yasalara saygı gösterme çabasında olduğuna işaret ederek egemen ve bağımsız ülkelere her hangi bir müdahaleye karşı olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Medilsi; Suriye konusunda Cezayir ve Rusya’nın aynı tutum ve perspektiflere sahip olduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Arap Liginde üye ülkeler dışişleri bakanları arasında Kahire’de yapılan temaslarda üstüne anlaşılan beş noktaya dikkat çeken Medilsi; bunun Arap ülkeleri ile barış sever tüm dünya ülkeleri arasında ciddi bir diyalog başlatma ve Suriye’de siyasi çözümü sağlamada bir başlangıç teşkil ettiğini söyledi.

Medilsi; Suriye konusundaki tutumların bütünsel verilere dayalı olması gereğine işaret ederken ülkeler arasındaki tutum farklılığının bundan kaynaklandığını, bir kısım ülkelerin Suriye konusunda tam bilgiye sahip oldukları bir zamanda başka ülkelerin ise yarım yada daha az bilgilere sahip olduklarını ifade etti.

Suriye davasının gerçekleri bilme ve bu gerçekleri analiz etmeye dayalı olduğuna vurgu yapan Medilsi; bir çok ülkenin bunu yapmadığına dikkat çekti.

Medilsi; Rusya’nın Suriye’deki durumlara ilişkin tutumunda gerçekçi ve objektif davrandığına vurgu yaparken, ülkedeki gerçekleri idrak ettiğini, yaşanan şiddetin kaynağının sadece hükümet olmadığını çok iyi bildiğini söyledi.

Cezayir Dışişleri Bakanı Medilsi; kamuoyunun Suriye’deki durumlara ilişkin vizyonunu dezenformasyon ve fotomontajdan uzak bir şekilde yapılandırması gereğine dikkat çekerek, Suriye’ye hırçın bir medya savaşının yürütüldüğüne işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı