Genel

Cezayir’de 20′den fazla rehine tutulmaya devam ediyor

Cezayir’de kanlı kurtarma operasyonundan sonra tam sayısı bilinmeyen 20′den fazla rehine gaz istasyonunda tutulmaya devam ediyor.

Fransa’nın Mali saldırısına ve Cezayir’in bu saldırıya sunduğu desteğe misilleme olarak Cezayir’de bir grup, içinde birçok ülkenin vatandaşının da yer aldığı çok sayıda sivili rehin almıştı. Perşembe günü Cezayir güvenlik güçlerinin helikopter destekli kurtarma operasyonunda ise yaklaşık 30’a yakın rehine ve 15 silahlı kişi yaşamını kaybetmişti.

Haaretz’in haberine göre Cezayir güvenlik güçleri kurtarma operasyonuna son verdikten sonra hala 20’den fazla rehine gaz istasyonunda tutulmaya devam ediyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron yaptığı açıklamada hala tehlikeli bir durumla karşı kaşıya olduklarını söyledi. Bölgenin bir kısmında tehlikenin ortadan kaldırıldığını ifade eden Cameron diğer kısımda ise tehlikenin hala devam ettiğine işaret etti.

ABD sözcüsü Victoria Nullan da açıklamasında Amerikalıların hala rehine olarak tutulduğunu teyit etti. Hilary Clinton ise yaşamını yitiren rehinelerin ailelerine başsağlığı dilerken hala tehlikede olanlar için endişelerinin sürdüğünü söyledi.

Cezayirli yerel bir kaynaktan alınan bilgiye göre şimdiye kadar diğer ülkelerin vatandaşı 132 rehineden 100’ü tesisten çıkarıldı. Fakat 32’si hala tutulmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra Cezayir haber ajansı toplam 650 rehineden 573 Cezayir vatandaşının kurtarıldığını iddia etti. Diğer ülkelerin hükümet temsilcilerinden gelen açıklamalarda da net bir sayı verilmezken 20’ den fazla kişinin rehin tutulmaya devam edildiği düşünülüyor.

Cezayir güvenlik güçleri yaşanan rehine kurtarma faciasından sonra yaptığı açıklamada silahlı grubun rehineleri alarak Cezayir dışına çıkmak istediklerini söyleyerek harekete geçme gerekçelerini bu sebebe dayandırdı. Operasyon sırasında öldürülen kişiler arasında 11 Cezayir, 2 Tunus, 3 Mısır ve 2 Libya vatandaşı olduğu ileri sürüldü.

Kurtarılan rehinlerden İrlandalı bir mühendis operasyon sırasında rehinelerle dolu 4 jipin havaya uçtuğunu gördüğünü söyledi.

Ayrıca rehineleri kaçıran grubun Cezayir’deki yerel halka yabancı şirketlerin benzin ve gaz istasyonlarından uzak durmalarını ve daha fazla saldırı gerçekleştireceklerini söyledikleri iddia edildi.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta olayı gerçekleştiren kişileri tehdit etti. Panetta “Teröristler şunun farkında olmalılar. Hiçbir yerde kendilerine bir sığınak bulamayacaklar. Ne Cezayir’de ne Kuzey Afrika’da. Bizim ülkemize ve insanlarımıza saldıran bu kişilerin saklanacak hiçbir yerleri yok” dedi.

David Cameron ise kötü haberlere hazırlık olunması gerektiğini söylerken Cezayir hükümetini operasyondan önce danışmamakla suçladı. Japonya’dan da benzer eleştiriler geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı