GenelSuriye Dostları

Cezayir’li bakan Fıkıh konferansının nihai bildirisinde Suriye karşıtı bir bendin yer almasını engelledi

Cezayir Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanı Buabdullah Gulamallah, Uluslar arası İslam Fıkhı Topluluğunun görevlendirdiği komisyonun Cezayir’in Vahran kentinde düzenlenecek 20. Dönem Fıkıh konferansının nihai bildirisine Suriye karşıtı bir bent eklemesini reddetti.

Cezayirli Bakan Cezayir’in Haber gazetesine verdiği röportajda, komisyonun nihai bildiriye eklemeye çalıştığı bendin ülkesinin Arap ülkelerinin içişlerine müdahale edilmemesini öngören Suriye krizine yönelik tutumuyla çeliştiğini vurguladı.

Bakan Gulamallah, topluluğun siyasi değil bilimsel fıkha dayalı bir yapısı bulunduğunu söyleyerek konferansın siyasi bildiri yayınlama misyonu taşımadığını, siyasi bir bildiri yayınlamak isterse bunu Cezayir dışında yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

Diğer yandan gazete, Uluslar arası Mezhepler Arası Yakınlaşma Topluluğu Genel Sekreteri Ulema Şeyh Ayetullah Muhammed Ali el-Teshiri’nin nihai bildiriye Suriye’yi karalayan bir bent eklenmesini reddettiğini duyurdu.

Gazete ayrıca, Cezayir İslam Kültür Müdürü Buzeyd Bumedin’in son anda basılması ve konferansta açıklanması öncesinde bildiriye eklenen Suriye’ye ilişkin söz konusu bendi fark ettiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu