GenelSuriye Düşmanları

CIA başkanı gizlice Kuzey Kore’yi gitti

Bir Amerikan gazetesi, CIA başkanının gizlice Kuzey Kore’ye gittiğini ve Kuzey Kore lideri ile görüştüğünü yazdı.

Washington Post gazetesinin, iki güvenilir kaynağa dayanarak verdiği habere göre, CIA başkanı ABD başkanı Trump’ın özel temsilcisi olarak Kuzey Kore’ye gizli bir ziyaret düzenledi ve Kuzey Kore lideri ile görüştü. Gazete, sözkonusu görüşmenin, ABD ve Kuzey Kore liderlerinin görüşme hazırlıkları çerçevesinde yapıldığını yazdı.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapacağı görüşmenin planlanması için Kuzey Kore ile doğrudan temas kurduklarını söyledi.
”Aşırı yüksek seviyelerde doğrudan görüşmeler yaptık” diyen Trump, görüşme için beş ayrı mekanın değerlendirildiğini belirtti.)

Reuters ve ABD merkezli Wall Street Journal gazetesi CIA Başkanı Mike Pompeo’nun Nisan başında gizlice Kuzey Kore’ye giderek Kim Jong-un ile görüştüğünü yazdı. Pompeo aynı zamanda Trump’ın yeni dışişleri bakanı adayı.

ABD’nin Florida eyaletinde Japonya Başbakanı Şinzo Abe’yi ağırlarken konuşan Trump, Kuzey Kore lideriyle “Haziran başı veya ondan biraz daha önce” görüşeceğini söyledi.

Şinzo Abe ise Trump’ın Kim Jong-un ile görüşme “cesaretini” övdü.

Buluşmanın gerçekleşmesi durumunda Donald Trump, bir Kuzey Kore lideri ile görüşen ilk ABD başkanı olacak.

Kuzey Kore’nin yürüttüğü nükleer testler ve ABD’ye ulaşma kapasitesine sahip roketleri son dönemde iki ülke arasında krize yol açmıştı.

Fakat Güney Kore’de düzenlenen Kış Olimpiyatları, diplomatik görüşmelerin gerçekleşmesi için beklenmedik bir imkan sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı