GenelSuriye Dostları

CIA tarafından İran için özel görevlendirilen casus, İran İstihbarat elemanlarınca ele geçirildi

CIA tarafından İran için özel görevlendirilen casus, İran İstihbarat elemanlarınca ele geçirildi.

İran İstihbarat bakanlığınca yapılan açıklamaya göre İran istihbarat elemanları, İslam İnkılabı düşmanları karşısındaki kendi gücünü bir kez daha sergileyerek, Amerikan CİA casusluk teşkilatının İran’la ilgili projelerinden birinin uygulayıcısı Meto Valok”u yakalamayı başardılar.

CİA ajanı yakalandıktan sonra yaptığı açıklamada, 2009 yılından itibaren CİA’nın üst düzey subayı tarafından İran’da geniş bir planı hayata sokmakla görevlendirildiğini, bir yıla yakın bir zamandır İran’da çalışmalarını başlattığını ve İran’ın bilimsel durumu ile ilgili gerekli bilgileri topladığını ve bu bilgileri Paris’te CİA üst düzey yetkilisine vermek istediğini söyledi.

Bu habere göre Amerikan casusu, İranlı elitlerin içine nüfuz ederek bu yolla İran’ın bilimsel gelişme ve başarılarıyla ilgili bilgiler elde edip CİA’ya ulaştırmak istemekteydi ancak o da öteki CİA ajanları gibi İran istihbarat birimleri tarafından tesbit edilerek yakalandı.

Daha önce de birçok CİA ajanı benzer görevler üstlenmiş olup, onların bu girişimleri İran İstahbarat bakanlığı personelince akamete uğratılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı