Genel

Cihangiri: İran, bölgenin en güvenli bölgesidir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri, İran’ın Ortadoğu bölgesinin en güvenli ve istikrarlı ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

Bugün Tahran’da düzenlenen uluslar arası turizm sempozyumunda konuşan Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri, kargaşa ve olaylara sahne olan Ortadoğu’da İran’ın en istikrarlı ülkelerden biri olduğunu, bölge ülkelerinin uzlaşmaya varmak için siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda geniş çaplı işbirliği içine girmeleri gerektiğini kaydetti.

İran’ın bölge sorunlarının bölge ülkeleri tarafından halledilmesi gerektiğine inandığını söyleyen Cihangiri, bu bağlamda, Tahran’ın radikalizme karşı gerçek ve samimi mücadele için her türlü işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin geçen yıl BM genel kurulunda sunduğu şiddetten arındırılmış bir dünya önerisine muhtelif ülkeler ve milletlerin sıcak yaklaştığını ifade ederek, bunun bütün dünya milletlerinin gerçeklerden yana olan bir zihniyet sahibi olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Cihangiri, milletler arasında teamül ve barış tesisi konusunda en etkin kamu diplomasisi araçlarından birinin turizm olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu