GenelSuriye Dostları

Cihangiri: İran’ın Suriye’nin yeniden yapım döneminde yanında olacak

İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri, ”İran devleti ve milletinin, teröristlerle mücadelede olduğu gibi Suriye’nin yeniden yapım ve onarım döneminde de Suriye halkı ve devletinin yanında olacağını’ söyledi.

Cihangiri, dün akşam Tahran’da Suriye ekonomi ve ticaret bakanı Muhammed Samir el’Halil ile görüşmesinde, ”İran özel sektörü ve şirketlerinin Suriye’nin yeniden yapılanması döneminde faal olarak Suriye’de bulunmaya hazır olduğunu’ belirterek, ”bunun için iktisadi işbirliklerin önündeki ve bankacılık meselesinde engellerin kaldırılması’ gerektiğini söyledi.

İran cumhurbaşkanı yardımcısı, İran İslam Cumhuriyetinin, Suriye, Irak ve İran arasında iktisadi işbirliği için üçlü anlaşmayı imzalamaya hazır olduğunu da belirterek, ”üçlü işbirliğinin üç ülkenin ticaretinin kalkınmasında etkili bir adım olabileceğini’ söyledi.

Sözkonusu görüşmede Suriye ticaret ve ekonomi bakanı da, iki ülke işadamları ve özel sektörünün iktisadi ilişkilerinin gelişmesi için irtibatların arttırılmasının zaruri olduğunu belirterek, ”işbirliği alanlarının oluşturulması için iki ülke işadamlarının katılacağı seminerin düzenlenmesi’ isteğinde bulundu.

Suriyeli bakan, İran bankalarının Suriye’de şubelerinin açılması ve ayrıca iki ülke milli para birimlerinin ikili ticari ilişkilerde kullanılmasının da bankacılık meselesinde çözüm yolu olacağını belirterek, ülkesinin İran, Suriye ve Irak arasında ticari ve iktisadi üçlü anlaşmayı imzalamaya hazır olduğunu söylerken aynı zamanda üç ülke arasında demiryolu hatlarının birleştirilmesine hazır olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı