GenelIrak Gerçekleri

Cihangiri: Tahran ve Bağdat ilişkileri güçlü ve tahrip edilemez düzeydedir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri, İran-Irak ilişkilerinin güçlü, derin ve köklü olduğunu belirtti.

Irak Elektrik Bakanı Loy Hatip ile Tahran’da görüşen Cihangiri, iki ülke halkları arasında karşılıklı ziyaretlerin milyonlarla açıklandığını ve bunun önemli olduğunu söyledi.

Cihangiri, Irak’taki siyasi sürecin kabul edilebilir istikrara ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Irak’ın yeni hükümetinin o ülke halkının iradesi ile şekillendiğini belirtti.

İki ülke arasındaki çeşitli heyetlerin mübadelesine değinen Cihangiri, bunun iki devletin ilişkilerin gelişmesi için ciddi azimlerinin göstergesinin olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin yakın gelecekte Irak’a yapacağı ziyarete değinen Cihangiri, bu ziyaretin iki ülkenin ilişkilerini tahrip etmek isteyenler için bunu başaramayacakları yönünde açık bir mesaj olduğunu söyledi.

Cihangiri, İran’ın tüm alanlarda ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu belirterek bu yönde ikili ve çok yönlü ilişkilerin gelişmesine hazır olduğunu söyledi.

Hatip de İran’ın çeşitli alanlardaki ilerlemelerine değinerek, İran başarılarının dünya çapında rekabet edilebilir düzeyde olduğunu ve İran aleyhine uygulanan ambargoların aslında diğer ülkelerin İran’dan yararlanmalarının önünü kapatmak için uygulanan ambargolar olduğunu söyledi.

Bazılarının Tahran-Bağdat ilişkilerini siyasi ve güvenlik alanları ile sınırlı olmaya çalıştıklarını ifade eden Hatip, kendilerinin İran’ın Irak’taki yeniden imar hareketine katılmasını istediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu