Genel

Çin, corona virüsüne karşı tutumundan ötürü İran’a teşekkür etti

Çin’in İran Büyükelçisi Chang Hua, İran İslam Cumhuriyeti’nde medyanın corona virüsü ile ilgili yayımladığı haberleri adil ve mantıklı niteleyerek, Pekin yönetimi corona virüsü hakkında gerekli bilgileri yüksek sorumluluk anlayışı ile yayımladığını açıkladı.

Çarşamba günü Tahran’da gazetecilere açıklama yapan Çin Büyükelçisi Chang Hua, Pekin yönetimi corona virüsü hakkında gerekli bilgileri Tahran yönetimine sunduğunu belirterek şöyle ekledi:

Hali hazırda Çin dışında bu hastalığa yakalananların sayısı toplam yakalananların sayısının yüzde bir kadarıdır, ki bu da Çin yönetiminin sarf ettiği çabaların sonucudur.

Bundan önce Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Çinli mevkidaşı Wang Yi ile telefon görüşmesinde, İran corona virüsü ile mücadelede Çin’in yanında yer aldığını belirtmişti.

Corona virüsü Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı ve şimdi Çin’de 30 eyaleti etkiledikten sonra Amerika, Avustralya, Taylan, Güney Kore, Japonya, Kanada ve Fransa’da da görülmeye başladı.

En son haber kaynakları, Çin’de baş gösteren corona virüsünün kayıp sayısı 490’ı aştığını, 24 bin 300 kişi de bu hastalığa yakalandığını duyurdu.

İran’da şimdiye kadar bu hastalığa rastlanmadı. Çin’in Wuhan kentinde öğrenci olan İranlı vatandaşlar ise Çarşamba günü yurda döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu