Genel

Çin dışişleri bakan yardımcısı Beşşar Esad ile görüştü

Şam’da temaslarda bulunan Çin dışişleri bakan yardımcısı Zhai Jun, Suriye devlet başkanı Beşşar Esad tarafından kabul edildi.

Suriye’deki gelişmeler ve ikili ilişkilerin ele alındığı bu kabulde Suriye devlet başkanı Beşşar Esad Suriye’nin jeopolitik konumuna zarar vermek ve parçalama planları olduğunu belirterek, “Suriye, belirlenen zaman ve programda, ülkede siyasi reformları hayatı geçirmeye devam edecek” dedi.

Çin dışişleri bakan yardımcısı da bu görüşmede, Suriye halkının istekleri doğrultusunda, uluslar arası yasalar çerçevesinde, adalete dayalı, Suriye’de barış, istikrar ve güvenliğin sağlanmasını istediklerini söyledi.

Çin dışişleri bakan yardımcısı açıklamasında, Suriye’de yürütülmekte olan reform çalışmalarına destek verdiklerini hatırlatarak, Suriye sorunu, yabancıların müdahalesi olmaksızın çözülmelidir dedi.

Hatırlanacağı gibi Çinli bir başka yetkili de, iki gün önce Şam’da temaslarda bulunmuş ve Suriye yetkilileri ve muhalif grup temsilcileriyle Suriye sorunun çözümü konusunda görüşmelerde bulunmuştu. Rusya ve Çin, BM güvenlik konseyinde, Suriye aleyhine hazırlanan tasarıyı veto etmişlerdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı