GenelSuriye Dostları

Çin-İran-Venezüella: Krizin tek çözümü siyasi yöntemin izlenmesidir

Çin, İran ve Venezüella; Suriye’de yaşanan krizin tek çözümünün Suriye yönetimi öncülüğünde gerçekleştirilecek siyasi bir operasyon ile çözüleceğini ifade ederek Suriye’nin içişlerine yönelik her türlü dış müdahaleyi reddettiklerini vurguladılar.

Çin: Tutumumuz Sabittir

BM Çin Daimi temsilcisi Lee Bayv Dong, Suriye krizinin Suriye liderliğinde siyasi eylem kanalıyla çözümüne yönelik ülkesinin sabit tutumunu belirtti.

Çin Haber Ajansı Xinhua Lee’den naklen, bütün tarafları Cenevre Deklarasyonu çerçevesinde şiddeti en kısa zamanda durdurmaya, siyasi diyalogun başlatılması ve Suriye yönetiminde siyasi geçiş sürecini uygulamaya çağırdı.

İran: Askeri Müdahale Terör, Mezhepçilik ve Radikalizmi Besleyecektir

İran’ın Daimi BM Temsilcisi Muhammed Hozai; Suriye’de yaşanan krizin çözümünün, akan kanı durdurmak amacıyla, siyasi-barışçıl çözüm seçeneklerini desteklenmesi ve Suriye hükümeti ile muhalefet arasında kapsamlı diyalogun başlamasıyla mümkün olacağını beyan etti.

Hozai; Güvenlik Konseyinin Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri tartışmak amacıyla dün düzenlediği oturumdaki konuşmasında; Suriye’ye yönelik askeri müdahalenin yaşanan krizi arttıracağına işaret ederek Suriye ile ilgili alınacak yanlış bir karar ya da askeri müdahalenin terör, mezhepçilik ve radikalizmi besleyeceğinin altını çizdi.

Bağlantısızlar Hareketi Koordinasyon Merkezi Başkanı Sıfatıyla da bir konuşma yapan Hozai; Bağlantısızlar Hareketinin Golan topraklarıyla ilgili 1974 yılında yapılan anlaşmanın ihlal edilmesinden dolayı kaygılı olduğuna belirtti.

BM’nin, Golan’la ilgili 497 sayılı kararının uygulanması çağrısında bulunan Hozai; bu karar doğrultusunda Siyonist işgalin Golan topraklarından tamamen çekilmesi gerektiğine değinerek Siyonist işgalin Filistin ve Golan halkına yönelik baskı ve vahşi uygulamalarının kaygı verici olduğunu vurguladı.

Venezüella Suriye’nin İçişlerine Müdahale Edilmesi ve Teröristlerin Silahlandırılmasını Kınıyor

Aynı çerçevede Venezüella kimi devletlerin Suriye’nin içişlerine müdahale etmesini ve teröristlerin silahlandırılmasını kınayarak bölge barışı ve ulusal egemenliği ihlal eden bu müdahaleleri reddettiğini beyan etti.

Venezüella’nın Daimi BM Temsilcisi Jorge Valero Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada; Suriye’de yaşanan krizin tek çözümünün diyalog ve Suriyelilerin kendi aralarında uzlaşmasından başka bir yöntemi olmadığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu