Genel

Çin, Suriye ile işbirliğini geliştirmeye önem veriyor

Suriye Elektrik Bakanı İmad Hamis bugün Çin Halk Cumhuriyeti Şam Büyükelçisi Zhank Xun ile bir araya gelerek Suriye ve Çin arasındaki elektrik enerjisi yatırım projeleri alanında işbirliği ilişkilerini güçlendirme ve iki taraf arasında daha önce imzalanmış anlaşmaların uygulamalarının takip edilmesi yöntemlerini inceledi.
Elektrik Bakanlığı ile Çinli bir dizi şirket arasında; Suriye’de elektrik enerjisi üretme ve elektrik malzemeleri ithal edilmesi alanlarında, imzalanmış anlaşma ve protokollerin tamamlanması yönünde bir ivme sağlanması gereğini dile getiren Hamis; Bakanlığın uygulamaların önündeki bütün engel ve zorlukları ortadan kaldırmaya çalışacağını beyan etti.
Suriye hükümetinin, bakanlığın ilan ettiği teklif ve ihalelere Çinli şirketlerin mümkün olan en geniş şekilde katılmasını istediğini belirten Hamis; kriz koşullarına rağmen bakanlığın, elektrik sektörü malzemelerinin ithalatıyla ilgili Arap ve yabancı birçok şirketle anlaşma imzaladığını kaydetti.
Çinli şirketlerin Suriye’de daha fazla yatırım yapmalarını sağlamak için bir iletişim mekanizması kurulmasın gereğine işaret eden Hamis; Bakanlığın Çinli şirketlerle görüşerek gerekli protokolleri imzalamaları için Çin’e temsilci göndermeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.
Öte yandan iki ülke arasındaki derin dostluk ve işbirliği ilişkilerine dikkat çeken Çin Büyükelçisi; Çin Hükümetinin Suriye hükümeti ile başta elektrik alanı olmak üzere bütün alanlardaki işbirliğini pekiştirmeye büyük bir önem verdiğini dile getirdi.
Şam’daki büyükelçiliğin Çin’de bulunan şirket ve ilgili bütün alanlarla gerekli iletişimi sağlamak için çaba harcayacağına işaret eden Büyükelçi; daha önce imzalanmış anlaşma ve protokollerin uygulamalarının en iyi şekilde sürmesi için ne gerekiyorsa yapılacağının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu