Genel

Çin, Suriye konusuna barışçıl bir çözüm bulmaya çalışıyor

Çin; Suriye krizine barışçıl bir çözüm bulma yönünde diyalogu ilerletme ve çalışmaları aktif bir şekilde sürdürmeye hazır olduğunu ilan etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Weimin düzenlediği basın toplantısında; Çin Dışişleri Bakanının batı Asya ve Afrika işlerinden sorumlu yardımcısının Çin Halkı Dış İlişkiler Enstitüsünün daveti üzerine 6-9 Şubat tarihleri arasında Suriye Demokratik Değişim Güçleri Ulusal Koordinasyon heyetiyle bir araya geldiğini söyledi.

Weimin; Çinli bakan yardımcısının bulunduğu temaslarda tüm tarafları her türlü şiddete derhal son verme, gerginliğin azaltılması için pratik tedbirler alma, sivillerden kurbanların gitmesini engelleme, halkın makul taleplerine saygı duyma ve bu halkın çıkarlarını korumaya davet etiğini ifade etti.

Çin’in Suriye halkının tümünün dostu olduğunu ve Suriye meselesinde hiç bir özel çıkarı olmadığına vurgu yapan Weimin; Suriye halkının temel çıkarlarını kollamakla birlikte Ortadoğu’da barış ve istikrarı sağlama ilkelerinden hareket ettiğine dikkat çekti.

Weimin; ülkesinin Suriye krizinin barışçıl yollarla çözülmesi ve diyalogun ilerletilmesi için muhalefet dahil tüm taraflarla iletişimi koruduğuna işaret ederken; bu bağlamda önümüzdeki süreç içinde bu iletişimi pekiştirme isteğinde olduğuna vurgu yaptı.

Muhalif Suriye Ulusal Koordinasyon Heyetinin Çin’de bulunduğu temaslar konusunda Weimin; heyetin Çin’in adil tutumuna takdirlerini ifade ettiğini, Suriye’deki durumlara ilişkin vizyonunu sunduğunu ve krizin en kısa zamanda çözülmesi yönünde Çin’in daha etkin bir rol oynaması amacıyla iletişimi pekiştirme isteğini belirttiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı