Genel

Çin, Suriye konusunda olumlu ve yapıcı rolünü sürdürecek

Çin Dışişleri Bakanlığı; uluslararası güvenlik konseyinin Suriye krizine ilişkin aldığı icraatların BM misakının amaç ve ilkelerine ilaveten uluslararası ilişkilerde ilgili kriterlere uyumlu olması gerektiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Weimin düzenlediği basın toplantısında; güvenlik konseyinin alacağı icraatların Suriye’deki gerginliği azaltma, diyalogu pekiştirme, anlaşmazlıkları giderme ve Ortadoğu’da güvenlik-istikrarın korunmasına yardımcı olması gereğinin altını çizdi.

Yukarda sayılan ilkeler doğrultusunda Çin’in güvenlik konseyine Suriye’ye ilişkin sunulan bir karar tasarısı kapsamında etkin müşaverelerde bulunduğunu kaydeden Weimin; fakat karar tasarısını hazırlayanların, ilgili taraflar arasında henüz anlaşmazlık çözülmeden oylamanın yapılmasını dayattıklarını ekledi.

Weimin; bu yöntemin güvenlik konseyinin birlik ve otoritesini onarmaya yardımcı olmamasıyla birlikte krizin uygun bir şekilde çözülmesine katkı sağlamadığı için Çin’in karar tasarısına karşı oy kullandığını açıkladı.

Çin’in Suriye krizine uygun bir çözümün bulunması için uluslararası toplumla birlikte olumlu ve yapıcı bir rol oynamaya devam edeceğini belirten Weimin; ülkesinin tüm tarafları diyalog ve görüş alışverişinde bulunmakla anlaşmazlıklarını gidermelerine, sivillerden kurbanların gitmesini engellemelerine, en yakın zamanda güvenlik-istikrarı yeniden sağlamalarına davet ettiğini yineledi.

Weimin; ülkesinin Suriye’de hiç bir tarafı diğerine kayırmadığını belirtirken; Suriye halkını çatışmalardan uzak tutma ve normal yaşamın yeniden sağlanması amacıyla adil bir tutum takındığını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı