Genel

Çin, Suriye’ye karşı herhangi bir müdahaleye karşı tutumunu yineledi

Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zhai Jun Suriye’de herhangi bir askeri yada yönetimi güçle değiştirme müdahalesine karşı ülkesinin tutumunu yineledi.

Çin haber ajansı Xinhua; Zhai Jun’un Suriye krizine ilişkin düzenlediği basın toplantısından naklen; masum sivil insanlara karşı yapılan her türlü şiddet eylemlerini protesto ettiğini ifade etti.

Suriye hükümetine ilaveten tüm siyasi tarafları derhal her türlü şiddete son vermeye çağıran Çinli Bakan Yardımcısı; sosyal sistem ve istikrarın en kısa zamanda sağlanması gereğine dikkat çekti.

Çinli yetkili; uluslararası toplumdan Suriye’nin ulusal egemenliği, bağımsızlığı, toprak birliği ve selametine ilaveten Suriye halkının bağımsız seçeneğine tam bir saygı ve hürmet göstermesine davet ederken, tüm taraflar arasında ulusal diyalog ve sonuçlarını desteklemesini talep etti.

Suriye’ye karşı baskı, dayatama ve ekonomik yaptırımların krizin çözümünde olumlu bir katkı sağlamayacağına dikkat çeken Çinli yetkili; uluslararası ve BM’deki tüm çabaların sorunu çıkmaza sürükleme yerine diyalog ve uzlaşmaya, gerginliğin azaltılmasına olumlu ve yapıcı katkılar sağlaması gereğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı