Genel

Çin’den Suriye krizi için 4 maddelik öneri

Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesine ilişkin dört maddelik Pekin önerisini açıkladı.

Çin’e resmi ziyarette bulunan Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi El-Ahtar el-İbrahimi ile bir görüşme gerçekleştiren Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, taraflara ateşkes yapılması, şiddetin durdurulması ve siyasi değişimin erken tarihte başlaması yönünde çağrıda bulundu.

Çin hükümetinin öteden beri Suriye sorununun barışçı, adil ve uygun şekilde çözülmesi için çaba harcadığını belirten Bakan Yang, siyasi yolun Suriye sorununu çözebilecek tek çıkış yolu olduğunu ifade etti.

Uluslararası topluma çağrıda bulunan Yang, Suriye’ye insani yardımın artırılması, diplomatik arabuluculuğu destekleme ve işbirliği yapma çabalarını esirgememe tavsiyesinde bulundu.

Yang, Çin’in İbrahimi ile selefi Kofi Annan’ın diplomatik arabuluculuk faaliyetine hep destek verdiğine vurgu yaparken, sorunun çözümünde “adil, barışçı ve uygun” sonuca ulaşmak için uluslararası toplumla birlikte çalışmayı ümit ettiklerini kaydetti.

Bakan Yang dört öneriyi şöyle sıraladı:

Birincisi, S uriye’de ilgili tarafların, aşamalı olarak ateşkes yapması ve sonunda tüm silahlı çatışmalara son verilmesi.

İkincisi, Suriye’de ilgili tarafların, kendi başmüzakerecisini bir an önce belirleyerek, İbrahimi ve uluslararası toplumun yardımıyla, geniş tabanlı bir geçiş yönetimi oluşturarak, krize en kısa süre içinde son vermesi.

Üçüncüsü, uluslararası toplumun; sorumluluk duygusuyla ve daha ivedi bir biçimde İbrahimi’nin arabuluculuk çalışmalarını var gücüyle destekleyerek, Kofi Annan’ın “altı maddelik önerisi” ile Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarının yerine getirilmesini sağlaması.

Dördüncü olarak, ilgili tarafların, Suriye’de insani krizin yumuşatılması için etkili tedbirler alması.

İbrahimi, Çin’den daha aktif rol oynamasını istedi

Birleşmiş Milletler(BM) ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Suriye sorununun çözülmesi için Çin’in aktif bir rol oynayabileceğini söyledi.

Suriye’deki çatışmaların durması için Pekin’in desteğini almak amacıyla bu ülkeye geldiği belirtilen İbrahimi, sorunun çözüme kavuşmasında Çin’in aktif bir rol oynayabileceğini bildirdi.

Basına kapalı yapılan görüşmede, Özel Temsilci İbrahimi’nin, Suriye sorununun çözümüne ilişkin hazırladığı yeni önerileri sunduğu belirtiliyor. İbrahimi bu önerilerini BM Güvenlik Konseyi’ne getirerek Suriye’de siyasi diyalog sürecini başlatmayı hedefliyor.

Çin hükümetinin daveti üzerine gerçekleşen İbrahimi’nin, dün başlayan ziyaret bugün tamamlandı.

İbrahimi Çin’den evvel Rusya’yı ziyaret etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı