SURİYE

Cumhurbaşkanı Esad, Suriye-Rusya Gençlik Kampındaki Katılımcılarla Buluştu

“Suriye ile Rusya arasındaki ilişki ve geleceği sadece siyaset, ekonomi veya askeri işbirliğiyle sınırlı olmayıp, bunun ötesine geçerek sosyal ve popüler boyuta da uzanıyor ve gelecekte bu ilişkiye yeni bir biçim ve içerik oluşturacak olan iki ülkedeki gençlere bağlı” Bu, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın Suriye-Rusya gençlik kampındaki katılımcılarla yaptığı toplantıda yaptığı konuşmanın bir parçasıydı.

Cumhurbaşkanı Esad konuşmasında iki ülke arasındaki ortak noktalara değindi: “Siz ve ben ilkelerimize ve onurumuza bağlıyız ve bugün aynı düşmanlarla ve aynı yalanlarla yüzleşmeyi paylaşıyoruz. Ukrayna’da Neo-Naziler sivillere saldırıyor, Rusya suçlanıyor, Suriye’de yaşananların da birebir aynısı”.. bu nedenle Cumhurbaşkanı Esad: “Başkan Putin Suriye’de terörle mücadele kararını almasaydı, Rusya’da teröristlerin sayısı katlanarak artacaktı. Bazıları Başkan Putin’in Suriye’ye neden uçak gönderdiğini soruyor? Cevap: Her şeyden önce Rusya’yı ve halkını koruyordu” dedi.

Diyaloğa katılan gençler, Suriye ve Rusya’nın terörle ve aşırıcılıkla, tek kutuplu siyasetle ve medya uydurmalarıyla mücadelede kimi zaman benzer, kimi zaman ortak deneyimleri hakkında görüşlerini aktarıyor ve Suriye-Rus gençliğinin iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi, aile ve toplumun güçlendirilmesi ve değerlere ve kimliğe bağlılık konusundaki rolü hakkında görüşler sunuyor.

Cumhurbaşkanı Esad, Rus katılımcılara, “Her toplumda tarihi ve ulusal semboller olmalı. Tarihinizle gurur duymalısınız. Hiç kimsenin tarihi sembollere saldırmaya hakkı yoktur” diyerek, “Batı, Rusya’ya Ukrayna yüzünden ya da komünist bir ülke olduğu için düşman değil. Zayıf bir ülkeden güçlü bir ülkeye dönüştüğü için üç asırdır Rusya’ya düşmanlık yapıyor ve Batı güçlü ülkeleri kabul etmez” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu