Genel

Cumhurbaşkanı Esad terör suçları mahkemesinin kurulması kanununu onayladı

Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad dün; terör suçlarına has özel bir mahkemenin kurulmasını öngören 2012/22 sayılı kanunu onayladı.

Halk Meclisinin 25-07-2012 tarihinde düzenlediği oturumda tartışma neticesinde kabul ederek onay için Cumhurbaşkanlığına sevk ettiği kanun gereğince kurulacak mahkemenin merkezi başkent Şam’da olup, gerekmesi durumunda Yüksek Yargı Kurulunun kararı ile birden fazla odası teşkil edilebilecek.

Mahkemeyi oluşturacak başkan müsteşarı sıfatıyla üç yargıç ve biri asker diğeri sivil iki üye, Yüksek Yargı Kurulunun önerisi üzerine çıkacak kararnameyle atanacaklar.

Soruşturma yargıcı da Yüksek Yargı Kurulunun önerisi üzerine çıkan kararnameyle atanırken, kamusal hak mahkemeye has savcılıkla temsil olacak. Savcılık üyeleri ve başsavcı yine Yüksek Yargı Kurulunun önerisi üzerine çıkacak bir kararnameyle belirlenecek.

Kurulacak mahkeme terör suçlarının yanında kendisine has savcılık tarafından sevk edilen davalara bakacak. Terör eylemleri neticesinde meydana gelen maddi zarar konusunu ela almayacak olan mahkeme; sivil ve askeri davaları ele alacak.

Mahkemenin vereceği hükümlere ilişkin temyiz ve itirazlar, temyiz mahkemesinin kararıyla teşkil edilecek özel bir dairede değerlendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı