Genel

Çurkin: Silahlı gruplar Annan planını ihlal etmek için her fırsatı değerlendiriyor

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, silahlı terör gruplarının Annan planını ihlal etmek için her fırsatı istismar etmeyi sürdürdüklerini söyleyerek terör gruplarının vatandaşları ve hükümet yetkililerini katletme, el yapımı bombalar yerleştirme gibi eylemlerine işaret etti.

Çurkin, güvenlik konseyinin oturumu ardından düzenlediği basın toplantısında, Annan planının uygulanmasında hiçbir ilerleme kaydedilmediğine dikkat çekerek Suriye hükümetinin planın uygulanması konusunda nispeten bir ilerleme kaydettiğine işaret etti.

Muhalefetin siyasi diyaloga katılmayı şiddetle reddettiğini belirten Rus temsilci, bazı tarafların hala dış müdahale çağrısı yaptığını ve Suriye içinde terör grupları silahlandırma çabalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Çurkin, Suriye’ye yasa dışı yollarla silah kaçırma çabalarının sürmesinin endişe verici olduğunu dile getirerek silahlı gruplara en iyi silahların temin edilmesi ışığında bazı tarafların daha ciddi hareket etmelerini gerektiğini kaydetti.

Güvenlik konseyinin gözlemciler heyeti konusunda aldığı iki karara uymak ve saygı göstermek gerektiğini söyleyen Çurkin, Annan planına saygı göstermeyen ve çatışmayı militarize etmeyi sürdüren taraflara baskı yapma önemine vurgu yaptı.

Rus Temsilci Çurkin, yaptırımlardan söz etmenin olumsuz olduğunu belirterek Rusya’nın Suriye’de siyasi çözümü desteklediğini ve tek taraflı bir destek sunmadığını bildirdi.

Başka seçenekleri öne sürmenin bölgede vahim sonuçlar yaratacak felaket senaryosundan ibaret olduğunu ifade eden Çurkin, tüm ülkelere Annan planına uyma ve herhangi bir icraat almadan önce dikkatle düşünme çağrısında bulundu.

Bununla birlikte Çurkin, muhalefete silah temin eden ülkeleri seçeneklerini gözden geçirmeye ve eylemlerinin sonuçlarını değerlendirmeye çağırdı.

Rusya’nın diğerleri ne yaparsa yapsın Suriye’yi savunmayı sürdürüp sürdürmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Çurkin,”Rusya Suriye, Suriye halkı, Rusya ve uluslar arası toplum için doğru olanı yapacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı