Genel

Davutoğlu Amerika Dişişleri Bakanı ile Suriye ve İran konularını telefonla görüştü

Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD’li mevkidaşı John Kerry dün gece telefonla görüştü.

İran haber ajansının Türkiye kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, ABD dışişleri bakanı Kerry dün akşam dışişleribBakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla aradı. İki bakan, İran’ın nükleer programına ilişkin gelişmeler ile Suriye’deki durumu ele aldı. Kerry, Cenevre’de varılan mutabakat uyarınca İran’ın nükleer programı konusunda önümüzdeki altı ay içinde atılması öngörülen adımlar hakkında bilgi verdi.

Tahran ziyareti sonrası izlenim ve değerlendirmelerini aktaran Davutoğlu da Cenevre’de varılan mutabakat dolayısıyla Kerry’i tebrik ederek, sürecin bundan sonraki bölümlerinde de Türkiye’nin her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

İki bakan ayrıca, Suriye’deki durumu da değerlendirerek, Cenevre-2 Konferansı’na giden süreçte yapılması gereken hazırlıklar ve atılması gereken adımları ele aldı.

Bilindiği gibi Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, 27 kasım tarihinde İran’a yaptığı ziyarette İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ile, İran ve Türkiye ilişkileri, nükleer anlaşma ve Suriye meselesini görüşmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı