Genel

De Mistura: Suriye sorununun askeri çözüm yolu yok

Birleşmiş Milletler’in Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura, yarın yapılması planlanan Cenevre görüşmelerinin gündeminde hangi konuların ele alınacağını açıklarken Suriye sorununda askeri çözüm olmadığını söyledi.

El’alem kanalına göre, Birleşmiş Milletler’in Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura, dün gece Cenevre’de başlayan Cenevre görüşmelerinin gündeminde Suriye yeni anayasası ve seçimler olduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan de Mistura, heyetlerin ‘yeni anayasayı oluşturma sürecini, ayrıca yeni anayasa oluşturulduktan sonra adil seçimlerin düzenlenmesini’ görüşeceklerini aktardı.

BM temsilcisi, yeni anayasa çalışmalarının uluslararası şartlara uygunluğu bakımından BM gözetiminin altında yapılması gerektiğini vurguladı.

Cenevre’deki bire bir müzakereler konusunda yöneltilen soruyu cevaplayan De Mistura, Suriye hükümetinin ve muhalif grupların oluşturduğu heyetlerle bu konuyu görüşmesi gerektiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler’in Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre görüşmelerin ilk gününde birçok ikili görüşme yapmayı planladığını bildirdi.

BM çatısı altındaki Suriye görüşmelerinin Cenevre’de yapılması planlanan yeni turunda hem Suriye hükümet temsilcilerinin, hem de çeşitli muhalif heyetlerinin katılımı bekleniyor.

Cenevre görüşmelerinin 4 gün sürmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı